Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?

Jeśli chcesz inwestować na giełdzie, musisz założyć konto maklerskie. Takie rachunki prowadzone są przez domy i biura maklerskie. Jak wybrać najlepszy z nich? Wszystko zależy, do czego i w jakim dokładnie masz zamiar je wykorzystywać. Przyjrzymy się zatem bliżej temu zagadnieniu.

Czym jest konto maklerskie?

Konto maklerskie to specjalny rachunek, który zakładasz w biurze lub domu maklerskim. Dzięki niemu będziesz w stanie składać zlecenia zakupu i sprzedaży akcji. Na koncie maklerskim będziesz także trzymał papiery wartościowe. Z tego względu warto zadbać, aby korzystanie z takiego konta było wygodne i opłacalne. Na co przede wszystkim musisz zwrócić uwagę przy wyborze konta maklerskiego?

Konto maklerskie skrojone na miarę

Przede wszystkim idealne konto maklerskie powinno być dopasowane do twoich potrzeb i możliwości. Z tego względu musisz dokładnie zastanowić się, w jaki sposób będziesz je wykorzystywał. Jeśli zamierzasz codziennie zlecać transakcje na giełdzie, będziesz miał nieco inne wymagania względem takiego konta niż osoba, która inwestuje przede wszystkim długoterminowe obligacje. W tym pierwszym przypadku zwróć uwagę na takie usługi jak odroczone terminy płatności czy możliwość korzystania z krótkiej sprzedaży. Z kolei w tym drugim będzie się dla ciebie liczył na przykład dostęp do największych światowych rynków obligacji.

Nie każdy będzie też potrzebował konta maklerskiego z dostępem do wielu różnorodnych usług, zwłaszcza jeśli nie zamierza z nich korzystać. Warto zatem przeanalizować swoje potrzeby i wybrać konto maklerskie, które będzie im odpowiadało. Jeśli z czasem będziesz chciał poszerzyć możliwości inwestycyjne, zawsze możesz takie konto zmienić lub dobrać do niego dodatkowe usługi.

Koszty prowadzenia konta maklerskiego

Z posiadaniem konta maklerskiego wiążą się określone koszty. Z jednej strony przyjrzyj się dokładnie kosztom związanym z samym założeniem i korzystaniem z takiego rachunku. Jest to o tyle istotne, że część biur maklerskich w ogóle nie nalicza takich opłat, podczas gdy inne pobierają z tego tytułu na przykład około 50 zł w skali roku. Jeśli oferta dwóch domów maklerskich jest podobna, to rozsądniej będzie wybrać ten, w którym takiej opłaty unikniesz.

Mówiąc o kosztach konta maklerskiego, nie możemy pominąć kwestii prowizji od przeprowadzanych transakcji. Im są one mniejsze, tym lepiej dla ciebie, szczególnie gdy zamierzasz często kupować i sprzedawać akcje. To kryterium jest o tyle istotne, że różnice w prowizjach pomiędzy poszczególnymi domami maklerskimi potrafią być naprawdę wysokie. W jednym za transakcję o wartości 10 000 zł zapłacisz 13 zł, a w innym nawet 35 zł.

Aby nie analizować samemu wielu kont warto zapoznać się z rankingiem kont maklerskich, w których porównasz wiele parametrów takich jak opłaty czy dostęp do wielu rynków.

Koniecznie zwróć uwagę na te opłaty, bo w przeciwnym razie cały twój zysk zostanie zjedzony przez koszty współpracy z domem maklerskim. A w takim przypadku posiadanie konta maklerskiego i inwestowanie w ogóle będzie mijało się z celem.

Jakość obsługi

Przy wyborze najlepszego konta maklerskiego liczy się także jakość obsługi. Wprawdzie większość spraw załatwisz przez Internet, ale czasami osobista rozmowa z maklerem pomoże podjąć ci ważne decyzje. Poza tym w dzisiejszych czasach mamy prawo wymagać od usługodawców, aby obsługa klienta była przynajmniej na przyzwoitym poziomie.

Wybór konta maklerskiego nie jest prosty, ale jeśli dokładnie zapoznasz się z ofertami kilku z nich, o wiele łatwiej będzie ci podjąć ostateczną decyzję. Pamiętaj również, że na pierwszym miejscu liczą się przede wszystkim twoje potrzeby, a na zakupie i sprzedaży akcji czy obligacji nasz zarobić ty, a nie tylko biuro maklerskie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę