Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Poseł o zrównaniu dopłat

Główne zdjęcie
Poseł Lech Kołakowski w trakcie LXII spotkania plenarnego Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) w Helsinkach (fot. Eduskunta/Parliament of Finland)

Na potrzebę zrównania opłat w ramach wspólnej polityki rolnej zwracał uwagę poseł Lech Kołakowski podczas odbywającej się w Helsinkach Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów UE. Poseł z Łomży był jednym z polskich delegatów na obrady COSAC.

fot. Eduskunta/Parliament of Finland
fot. Eduskunta/Parliament of Finland

Konferencja Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) to forum współpracy i wymiany informacji, w szczególności na temat praktycznych aspektów parlamentarnej kontroli spraw unijnych, parlamentów narodowych państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego.  COSAC spotyka się dwa razy do roku w państwie sprawującym prezydencję Rady UE. Grudniowe spotkanie w Helsinkach zorganizowano na podsumowanie fińskiej prezydencji. Głównymi tematami spotkania były m.in. promocja rządów prawa w UE oraz Karta Praw Podstawowych UE, przyszłość Unii Europejskiej, Strategia dla Klimatu oraz podsumowanie fińskiej Prezydencji w Radzie. Stronę polską w posiedzeniu COSAC reprezentowali członkowie sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej: przewodniczący Stanisław Tyszka, wiceprzewodniczący Agnieszka Pomaska i Jan Dziedziczak oraz Lech Kołakowski.

Jak relacjonuje towarzyszący im przedstawiciele kancelarii Sejmu RP poseł Jan Dziedziczak, zabierając głos w części poświęconej przyszłości Unii Europejskiej podkreślił rolę parlamentów narodowych. Argumentował że to posłowie mają mandat do reprezentowania obywateli, których opinie powinny być szczególnie uwzględniane. Ponadto wskazał na otwartość, jako podstawową wartość UE, wyrażając przy tym poparcie dla polityki rozszerzenia Unii. Poseł zwrócił także uwagę na znaczenie państw członkowskich i właściwy podział kompetencji pomiędzy państwa a instytucje wspólnotowe. Swoje stanowisko w dyskusji wyrazili także inni członkowie polskiej delegacji. Agnieszka Pomaska wskazała na potrzebę szukania sposobów na budowanie kontaktu komisarzy z obywatelami. Wyraziła również swoje krytyczne stanowisko wobec wiązania kwestii praworządności z wypłatami środków unijnych. Poparła też kierunek rozszerzenia UE o nowych członków. 
- Z kolei poseł Lech Kołakowski wskazał na potrzebę zrównania opłat w ramach wspólnej polityki rolnej. Argumentował, że tylko takie działanie zapewni spójność UE w tym obszarze – czytamy w sejmowej relacji z posiedzenia COSAC.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę