Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nowa droga na mapie gminy Łomża

- Skończyliśmy jedną drogę, idziemy na następną – mówił Piotr Kłys wójt gminy Łomża podczas uroczystości otwarcia przebudowanej ul. Armii Krajowej w Starych Kupiskach. - Była to największa, najtrudniejsza i najbardziej kosztowana inwestycja – dodawał wskazując, że wraz z pracami dodatkowymi pochłonęła ponad 6 milionów złotych.

 Ulica ul. Armii Krajowej w Starych Kupiskach ma około 2 km długości i łączy krajową Łomża - Ostrołęka z drogą wojewódzką Łomża – Nowogród. Mieszkańcy o jej budowę zabiegali od lat, ale koszty były zbyt duże, aby inwestycja została sfinansowana samodzielnie przez gminę. Dopiero w 2015 roku gmina zleciła opracowanie dokumentacji projektowej, a w następnym roku mając pozwolenie na budowę rozpoczęła cząstkowo inwestycję oraz starania i zabiegi o dofinansowanie całościowej przebudowy. To pozyskano dopiero po uruchomieniu przez rząd nowego Funduszu Dróg Samorządowych, z którego w tym roku gmina Łomża otrzymała ponad 2 miliony 870 tysięcy złotych dofinansowania. Było to 50% kosztów inwestycji szacowanej na 5,7 mln zł. Powstała nowa jezdnia drogi z kostki brukowej o długości 1 km i 870 m i szerokości 6 m z przejściami dla pieszych i progami zwalniającymi, a do tego obustronne chodniki. Zbudowano także oświetlenie, przebudowano wodociąg oraz linię energetyczną i telekomunikacyjną. 
W piątek ruch na nowej drodze na kilkadziesiąt minut zablokował rozciągnięta na cała szerokość jezdni biało-czerwona szarfa i kilkadziesiąt osób przybyłych na jej uroczyste otwarcie. Wśród nich byli wdzięczni mieszkańcy Kupisk, gminni urzędnicy, przedstawiciele wykonawcy drogi, ale także  przedstawiciele władz – radni gminy i wicemarszałek województwa Marek Olbryś.
- Budowa dróg to jedno z najważniejszych zadań samorządów od chwili powstania – mówił wójt gminy Piotr Kłys. Wskazywał, że przez minione 20 lat w gminie powstało około 100 km dróg. W najbliższych latach, obraz gminy, pod tym względem, ma się zmienić jeszcze bardziej. To dzięki dużym dotacjom z rządowego FDS, ale także dlatego, że na terenie gminy budowane są wszystkie rodzaje dróg. To drogi gminne, takie jak ul. Armii Krajowej w Starych Kupiskach, ale także powiatowe - jak niedawno otwierana ul. Młynarska w Konarzycach i wojewódzkie, czyli nowe obwodnice Konarzyc i Starych Kupisk, które niebawem mają być otwierane dla ruchu. Na terenie gminy Łomża zbudowana będzie także ekspresowa obwodnica Łomży, w ciągu Via Baltica, wraz z trzema węzłami umożliwiającymi wjazd do miasta. 
- Zmienia się obraz gminy, bo zmienia nam się mapa drogowa – mówił wójt Kłys. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę