Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zmarł strażak

Główne zdjęcie
Henryk Florczyk

W wieku 89 lat zmarł Henryk Florczyk z Piątnicy. - Bardzo zaangażowany w sprawy swojej miejscowości, ale najbardziej żył strażą pożarną - mówi Krzysztof Kozicki. Henryk Florczyk strażakiem był przez 71 lat, a przez 40 lat najpierw jako naczelnik, a później jako prezes kierował Ochotniczą Strażą Pożarną w Piątnicy. Funkcję pełnił do 2010 roku.

Henryk Florczyk urodził się w 1930 roku. Jego ojciec Bronisław Florczyk także był strażakiem i w okresie międzywojennym, przez pewien czas, pełnił funkcję zastępcy naczelnika.  
- Henryk Dumny był, gdy ojciec ubierał mundur lub szczęśliwie wracał od gaszenia pożarów. Już wtedy – jako dziecko – postanowił, że pójdzie jego śladem i zostanie strażakiem – pisał Zygmunt Zdanowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przedstawiając na łamach Wiadomości Łomżyńskich Henryka Florczyka. To było wiosną tego roku, a 89 letni strażak został opisany jako „cichy bohater dnia codziennego”.
- Był człowiekiem wielkiego optymizmu, zaangażowanym w pracę społeczną, lokalną działalność i życie kulturalne – wspomina Zmarłego Zygmunt Zdanowicz. 
W 1948 roku, gdy ukończył 18 lat  Henryk Florczyk wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątnicy i z tą jednostką związał się do końca. Uczestniczył i dowodził zastępem w kilkudziesięciu akcjach gaszenia pożarów. Wspominał, że najgłębsze przeżycia wywarły na nim ogromne pożary kilkudziesięciu budynków w Borkowie koło Kolna i ponad 110 budynków w Wojnach-Szubach w powiecie wysokomazowieckim.  
- Na akcje jechało się wozami konnymi, a do dyspozycji były pompy ręczne lub spalinowe, oraz kręgi węży, które rozciągali strażacy czasami do bardzo odległych źródeł wody – snuł wspomnienia Strażak. - Z sentymentem wspominał zabawy odpustowe organizowane przez strażaków, warty honorowe przy Grobie Pańskim przed Zmartwychwstaniem Pana Jezusa, udział junaków w uroczystościach wiejskich, obchodach świat państwowych i kościelnych, pomocy ludności przy likwidowaniu szkód  wyrządzonych przez wodę i huragany – opisuje Zdanowicz. 
Henryk Florczyk w 1970 roku został wybrany naczelnikiem, a od 1985 roku formalnie pełnił funkcję prezesa OSP w Piątnicy. W latach 1974 – 2007 pełnił także funkcje komendanta Ochotniczych Straży Pożarnych w Piątnicy i m.in. członka Głównej Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego OSP w Warszawie. 
W 2006 roku Henryk Florczyk został obdarzony przez strażaków tytułem Honorowego Komendanta Gminnego, a w 2010 roku Honorowego Prezesa OPS w Piątnicy.
Był wyróżniany brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”,  prestiżowym Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza i Srebrną Odznaką Honorową „Podlaski Krzyż Floriański”. 

Henryk Florczyk angażował się także w życie społeczno-polityczne. Był radnym Gminnej Rady Narodowej w Piątnicy oraz  Powiatowej Rady Narodowej w Łomży.
- W 1986 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wcześniej Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzem Zasługi. 8 lipca 1987 roku wpisany do Księgi Zasłużonych Ziemi Łomżyńskiej – wylicza Zygmunt Zdanowicz. - Już jako emeryt przez 20 lat szefował Klubowi Seniora przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy. Współzałożyciele i członek Zespołu Śpiewaczego „Piątniczanie” - dodawał podkreślając, że było to jego pasją, a śpiewał przepięknie do końca swoich dni.

Msza święta pogrzebowa śp. druha Henryka Florczyka odbędzie się w czwartek 5. grudnia 2019 roku w kościele Przemienienia Pańskiego w Piątnicy o godzinie 13.00 Po niej nastąpi pochowanie ciał Zmarłego na  cmentarzu parafialnym w Piątnicy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę