Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Olimpijczycy wiedzy o HIV/AIDS

Główne zdjęcie
fot. Małgorzata Sawicka / UMWP

Weronika Bachorek z Ciechanowca zajęła pierwsze miejsce, a Kamil Karwowski z Łomży drugie w finale Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

Olimpiadę organizował Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, a finał z okazji Światowego Dnia AIDS, dobył się w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Uczestnicy finału wcześniej zwyciężyli w etapach szkolnym i powiatowym.
Nagrody i wyróżnienia wręczali finalistom Elżbieta Kraszewska Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku oraz Marek Malinowski odpowiedzialny za zdrowie członek zarządu województwa.
Zwycięzca olimpiady okazała się Weronika Bachorek z Ciechanowca. Laureatka głównej nagrody zdobyła maksymalną liczbę punktów, wyprzedzając Kamila Karwowskiego z Łomży i Julią Marinicz z Augustowa, którzy uplasowali się na kolejnych stopniach podium.

Według specjalistów w Polsce tylko w 2018 roku wykryto 1 275 zakażeń HIV/AIDS. Codziennie średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi drogą kontaktów seksualnych. 
- HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie - zachęca Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. 
Badania bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo można wykonać w sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD). W Białymstoku taki punkt znajduje się przy ul. Bema 2, lok. 010 i czynny jest w poniedziałki i środy w godz. 15:00–17:30 (tel.: 85 746 04 54)

Foto: fot. Małgorzata Sawicka / UMWP
Foto: fot. Małgorzata Sawicka / UMWP
Foto: fot. Małgorzata Sawicka / UMWP
Foto: fot. Małgorzata Sawicka / UMWP
Foto: fot. Małgorzata Sawicka / UMWP
Foto: fot. Małgorzata Sawicka / UMWP

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę