Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 listopada 2024 napisz DONOS@

Studenci rejestrują

Do niedzieli (8. grudnia) w całym kraju, w tym w Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, prowadzona będzie rejestracja dawców szpiku kostnego do bazy Fundacji DKMS. – Moja współpraca z Fundacją zaczęła się w dniu 18. urodzin, kiedy wysłałam pakiet rejestracyjny. Już wtedy wiedziałam, że chcę pomóc chorym pacjentom – mówi Julia Mastalerz, studenta pierwszego roku Filologii angielskiej „Państwówki” i jedną z liderek tegorocznej edycji Helpers' Generation.

Studenci PWSIiP w Łomży potencjalnych dawców szpiku kostnego dla Fundacji DKMS rejestrują  od 2013 roku. Jak informuje Jolanta Święszkowska do tej pory zarejestrowali ponad 600 osób, z czego 7 osób oddało szpik kostny. Teraz akcja prowadzona jest w trzech miejscach – w budynkach uczelni przy ul. Akademicka 1 i ul. Akademicka 14, oraz w Domu Studenta „Rubikon” przy ulicy Wiejskiej 16A.
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży nie mniej niż 50 kg, ale też nie zmaga się z otyłością. Wystarczy przyjść na organizowaną przez studentów akcję na uczelni, wypełnić formularz rejestracyjny, pobrać samodzielny wymaz z wewnętrznej strony policzka – za pomocą specjalnej pałeczki  –  i oddać gotowy pakiet osobie, która przeprowadza rejestrację. 

Helpers' Generation
– Projekt Helpers' Generation to realna pomoc dla chorych na nowotwory krwi, co potwierdzają statystyki. Dzięki działaniom studentów z całego kraju, na przestrzeni ostatnich 6 lat, 750 osób dało szansę na życie tym, dla których przeszczepienie było często jedyną nadzieją. To jest akcja, którą organizujemy lokalnie, w Polsce, ale projekt ma wydźwięk globalny. Wśród osób, które otrzymały szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawcy zarejestrowanego w ramach  Helpers' Generation, byli nie tylko Pacjenci z Polski, ale i USA, Australii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. To pokazuje, jak duży zasięg ma ten projekt i jak wielką moc – studenci – mówi Alicja Cichońska, koordynatorka Projektu Helpers' Generation z Fundacji DKMS.   
W ubiegłorocznej, zimowej edycji projektu udział wzięło 40 uczelni, na których 70 studenckich liderów koordynowało akcje rejestracji. Do tegorocznej, XI edycji projektu zgłosiło się aż 57 uczelni z całego kraju. W wyłoniono 92 studenckich liderów, którzy razem z wolontariuszami do 8. grudnia będą prowadzić rejestrację potencjalnych dawców szpiku.
Jedną z takich liderek jest Julia Mastalerz, studenta pierwszego roku Filologii angielskiej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. - Już w pierwszym tygodniu studiów wysłałam zgłoszenie do Helpers' Generation. Chcę szerzyć ideę dawstwa komórek macierzystych i szpiku, ponieważ ludzie na świecie powinni sobie pomagać. Liczę, że dzięki tej akcji kolejni chorzy znajdą swojego „bliźniaka genetycznego” i będą cieszyć się zdrowiem przez wiele lat – mówi Julia Mastalerz z PWSIiP. I dodaje: – Mam cichą nadzieję, że mój "bliźniak genetyczny" będzie zdrowy, ale pragnę go zapewnić, że jeżeli zajdzie taka potrzeba może na mnie liczyć, kimkolwiek jest i z skądkolwiek pochodzi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę