Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

Będą nowe wodociągi

Jedwabne, Wizna, Mały Płock, Rutki, Szczuczyn, Turośl i Wąsosz. Gminy z regionu otrzymały ponad 10 milionów unijnego dofinansowania na inwestycje wodnościekowe. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W województwie podlaskim wsparcie otrzymały 23 samorządy. Powstanie m.in. 57 kilometrów nowych wodociągów, oraz ma poprawić jakość dostarczanej do mieszkańców wody. Tylko w gminie Jedwabne czysta woda popłynie do rodzin z 8 miejscowości.

Symboliczne czeki czeki samorządowcy odbierali wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Dotacje zostały przyznane w ramach letniego konkursu. Przystąpiło do niego 40 samorządów i jak informował marszałek Artur Kosicki, aż 39 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Niestety pula środków na konkurs została wyczerpana na 23 pozycji. W tej grupie są m.in. wnioski z gmin Jedwabne i Wizna. W przypadku pierwszej z nich inwestycję za prawie 4 mln zł ma przeprowadzić gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jak mówi burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski powstanie przede wszystkim blisko 12 km nowych wodociągów dostarczających wodę do 8 miejscowości w gminie, nowa stacja uzdatniania wody w Jedwabnem i krótki odcinek brakującej kanalizacji w tym mieście.
- Pozyskane dofinansowanie wynosi połowę kosztów, czyli niemal równe dwa miliony złotych. To maksymalna kwota o jaką można było się ubiegać w tym konkursie z PROW – mówi burmistrz Niebrzydowski. 
Gmina Wizna otrzymała 2 mln zł  dofinansowanie do swojego projektu, którego wartość szacowana jest na ponad 3,1 mln zł. Projekt zakłada poprawę jakości i dostępności usług zaopatrzenia w wodę oraz odbioru ścieków bytowych w gminie Wizna wraz z montażem instalacji fotowoltaicznych w stacjach uzdatniania wody w Wiźnie i Starym Bożejewie oraz oczyszczalni ścieków w Wiźnie.

Z regionu dotacje otrzymały także:
Gmina Mały Płock  (1 995 517 zł) na projekt: Rozbudowa i przebudowa stacji uzdatniania wody w Rogienicach Wielkich oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Mały Płock
Gmina Turośl  (997 457 zł): Rozbudowa stacji wodociągowej w miejscowości Turośl oraz budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z przyłączami w miejscowości Turośl i Potasie
Gmina Rutki  (2 000 000 zł): Budowa stacji uzdatniania wody i studni głębinowej w miejscowości Szlasy - Lipno;budowa sieci wodociągowej pomiędzy miejscowościami Kalinówka - Basie-Ożarki - Olszanka, Śliwno - Łopienite - Duchny Wieluny i Czochanie - Góra - Zambrzyce - Plewki oraz przebudowa przepompowni  ścieków w miejscowości Rutki – Kossaki
Gmina Szczuczyn (1 104 379 zł): Usprawnienie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Szczuczyn
Gmina Wąsosz  (493 768 zł): Poprawa gospodarki wodno - ściekowej w gminie Wąsosz

Będą pieniądze dla kolejny gmin?
Marszałek Artur Kosicki podkreślał, że Zarząd województwa podjął starania aby wszystkie pozytywnie rozpatrzone wnioski otrzymały wsparcie finansowe.
- Dyskutujemy  z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad zmianą aktów prawnych tak, aby jeszcze w tym roku to dofinansowanie było – mówił marszałek – Wiemy jak istotna dla rozwoju gminy jest gospodarka wodno – kanalizacyjna i wiemy, że wciąż ilość pieniędzy jest zbyt mała w stosunku do potrzeb.
Przekazujący czeki samorządowcom wraz z marszałkiem Kosickim i wicemarszałkiem Stanisławem Derehajło wicemarszałek Marek Olbryś gratulując beneficjentom podkreślił, że dofinansowane inwestycje bardzo korzystnie wpłyną na środowisko.
Łączne przekazane wczoraj dofinansowanie dla 23 gmin wynosi 32,5 mln zł. Dzięki tym środkom wybudowane zostanie 57,6 km wodociągów, 2,56 km kanalizacji, 127 przydomowych oczyszczalni ścieków, 6 ujęć wody, 3 stacje uzdatniania wody oraz 2 oczyszczalnie ścieków. Przewidziano także przebudowę 6 ujęć wody, 16 stacji uzdatniania wody oraz 6 oczyszczalni ścieków.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę