Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Po ponad stu latach kamienica odzyska dawny blask?

To może być jedna z ciekawszych i ładniejszych kamienic w Łomży. Zbudowana na początku XX wieku kamienica na rogu ulic Polowej i Wojska Polskiego dzięki środkom unijnym ma szansę na remontu. W miejskim przetargu zgłosiły się trzy firmy gotowe przeprowadzić termomodernizację zabytkowego budynku. Ceny sięgają od 2,75 mln zł do 4,56 mln zł, ale ta najniższa jest tylko nieznacznie droższa od kwoty jaką na zadanie chciały przeznaczyć władze miasta.

Pocztówka z Łomży z 1910 roku
Pocztówka z Łomży z 1910 roku
widok od ul. Wojska Polskiego
widok od ul. Wojska Polskiego
widok od ul. Polowej
widok od ul. Polowej

Budynek przy ul. Woj. Polskiego 15/17, składa się z dwóch kamienic czynszowych o wystroju eklektycznym. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków, a jego wygląd zewnętrzny jest przedmiotem ochrony prawnej. Tyle tylko, że od lat nieodnawiany dzis nie jest ozdobą okolicy. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Kilka miesięcy temu złożony przez Urząd Miejski w Łomży projekt pt. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budynku komunalnego w mieście Łomża", obejmujący Zespół Szkół Specjalnych – M. Skłodowskiej Curie 5, Przedszkole Publiczne nr 9 i właśnie te kamienice przy ul. Woj. Polskiego 15/17, został pozytywnie oceniony przez ekspertów i otrzymał unijne dofinansowanie z środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Łączna wartość trzech  inwestycji szacowana jest na blisko 8,4 mln zł, a przyznane dofinansowanie ma wynieść ponad 4,5 mln zł. 

Przebudowę kamienicy na rogu ulic Polowej i Wojska Polskiego, w których dziś mieści się 21 mieszkań komunalnych, władze miasta oszacowały na 2,7 mln zł. Złożone w przetargu oferty są wyższe, ale najtańsza z nich tylko nieznacznie. Firma Merx z Białegostoku gotowa jest podjąć się zadania za 2,75 mln zł. Pozostałe wyceny są dużo wyższe i opiewają na ponad 3,8 mln zł i ponad 4,5 mln zł. 

Jeśli miejscy urzędnicy będą mogli rozstrzygnąć przetarg i dojdzie do podpisania umowy z wykonawcą do marca 2021 roku kamienica ma zmieć obecny odstraszający wygląd na taki jaki miała ponad sto lat temu. W ramach prac mają być odtworzone zdobiące budynek detale architektoniczne i balkony. Poza tym planowana jest gruntowna termomodernizacja budynków wraz z wymianą okien i drzwi, modernizacją instalacji wewnętrznych na nawet montaż kolektorów słonecznych.

Ciekawostką jest, że kamienica na rogu obecnych ulic Polowej i Wojska Polskiego, ponad sto lat temu była „bohaterką” jednej z kart pocztowych z Łomży. Miejmy nadzieję, że po remoncie jej wygląd znowu stanie się powodem do dumy miasta.   


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę