Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 listopada 2024 napisz DONOS@

Noc w Siódemce – rozum nie śpi…

Oto do czego prowadzą wygórowane ambicje i chęć zwycięstwa w wyścigu szczurów. Jakby lekcji przez pięć dni w tygodniu było mało, to jeszcze uczniowie spędzają noc w szkole. Tak było w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. „Noc w Siódemce” to jedna z większych atrakcji i rozrywek w roku szkolnym. Tak oceniają ją sami uczniowie, którzy na cała noc do szkoły przyszli dobrowolnie.

- „Noc w Siódemce” to i gry zespołowe przy muzyce w hali sportowej, i konkursy karaoke, i dyskoteki, i wspólne z kolegami posiłki (rzecz jasna bez znienawidzonej wątróbki!), i salon makijażu, i nocne podchody – opisuje Kamil Konopka przekazując relację z ubiegłotygodniowego wydarzenia. - Ta ostatnia atrakcja, w której systematycznie uczestniczy prawie dwustu uczniów, w tym roku stawiała na logiczne rozumowanie i współpracę. W dużym skrócie jej zasady zakładają rywalizację trzyosobowych drużyn, które wyposażone w latarkę, telefon komórkowy (tak, ten zabroniony na co dzień podczas lekcji), długopis i trzy głowy na karku, ruszają drogą kolejnych punktów informacyjnych, gdzie rozwiązują kolejne logiczne zagadki, a następnie odczytują zaszyfrowaną wiadomość dotyczącą usytuowania kolejnego punktu. Punkty informacyjne stanowią poukrywane wewnątrz szkoły (tylko wewnątrz) małe kody QR, z których uczniowie przy pomocy telefonu odczytują zadania do wykonania i kolejne szyfry do rozwiązania. Zabawa mimo iż wymaga dużych pokładów logiki, uwagi i spostrzegawczości, jest przednia, zwłaszcza, że rozpoczyna się w środku nocy i toczona jest tylko przy oświetleniu nocnym, czyli bardzo skąpym (latarki obowiązkowe). Ponieważ w trakcie jej trwania zmianie ulega data, to po zakończeniu spać już nie ma sensu. A z drugiej strony po co? Miło szaleć, kiedy czas po temu… A ponieważ jest piątek (przepraszam, już sobota…), to czemu nie? Jeden dzień w roku można wykorzystać na odespanie. Przecież kolejna noc w szkole dopiero za rok. 
Dorośli, rzecz jasna, potrzebują celów głębszych niż tylko dobra zabawa. Proszę bardzo, oto one. Pierwszy: współpraca Samorządu Uczniowskiego z Radą Pedagogiczną – noc w szkole odbyła się po tym, jak pełną zgodę na wniosek o organizację imprezy skierowany przez „władze uczniowskich” wyraziła pani dyrektor Justyna Brzóska. Cel drugi: integracja i to nie tylko ta „międzyuczniowska”, ale również ta na linii uczeń – nauczyciel (wiedza pozyskana o uczniu podczas imprez i uroczystości nieformalnych jest dla pedagoga bezcenna). Cel trzeci: kształtowanie i rozwijanie wokalno – muzycznych  zainteresowań uczniów. Cel czwarty: kształtowanie samodzielności (przygotowanie sali do noclegu, posiłków, wspólne sprzątanie sali po jej opuszczeniu, itp.). Cel piąty: wykorzystanie smartfona jako sprzymierzeńca - wskazywanie uczniom, jak telefon komórkowy można wykorzystać w jakimś wyższym celu niż tylko gry. Cel szósty…, a zresztą – można je mnożyć i mnożyć, ale po co? Następne artykuły na tej samej stronie przecież czekają w kolejce do przeczytania. Minusów po prostu nie ma, chyba, że sobotnie poranne niewyspanie (choć nie z powodu nocnego siedzenia przy komputerze), które można szybko nadrobić. Bo przecież w poniedziałek znowu…, nie, nie, nie! - nie psujmy atmosfery. Było miło, było ciekawie, było mądrze, a po uczniowsku  - było po prostu „mega”…

Kamil Konopka
SP 7 Łomża

P.S. Zdanie we wstępie mówiące o wygórowanych ambicjach i wyścigu szczurów to jedynie żart.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę