Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Polowania na dziki

Główne zdjęcie
Mapa tegorocznych ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (Ogniska u świń - czerwone kropki, przypadku ASF u dzików - żółte kropki)

Drugi raz w tym roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolnie zarządził sanitarny odstrzał dzików na terenie powiatu kolneńskiego. Zarządzenie z czerwca dotyczyło zabicia 15 sztuk zwierza, a obecne aż 35. Myśliwi mają dostrzelić dziki do końca roku.

Sanitarne odstrzały dzików zarządzane są przez powiatowych lekarzy weterynarii w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. W tym roku w Polsce stwierdzono 48 przypadku ASF wśród świń w gospodarstwach rolnych i już 1959 wśród dzików. Najnowszy potwierdzony badaniami laboratoryjnymi przypadek ASF wśród dzików jest Polski województwa lubuskiego w pomiędzy Lesznem a Zieloną Górą. To pierwszy przypadek tej choroby stwierdzony w zachodniej części kraju.

W związku ze zwalczaniem zagrożenia ASF niedawno odstrzał sanitarny 32 dzików na terenie powiatu łomżyńskiego nakazał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. Teraz zarządzenie podobnej treści wydał także Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolnie. Katarzyna Waszkiewicz nakazała dzierżawcom i zarządcom obwodów łowieckim lub ich części, położonych na terenie powiatu kolneńskiego przeprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików w łącznej liczbie 35 sztuk. Na wykonanie zadania myśliwi mają czas do 31.12.2019 r.

Po zabiciu dzika tusze mają być niezwłoczne dostarczenie do miejsc wskazanych przez PLW w Kolnie celem badań na obecność wirusa ASF. W przypadku gdy okaże się, ze zwierzę było zdrowe mięso może być przeznaczone jedynie na użytek własny myśliwego lub do utylizacji.
Myśliwi mają także obowiązek niezwłocznego zgłaszania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Kolnie każdego przypadku padnięcia dzika. 

Podobne w treści zarządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu kolneńskiego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolnie Katarzyna Waszkiewicz wydała także w czerwcu. Wówczas dzierżawcy obwodów łowieckim lub ich części, położonych na terenie powiatu kolneńskiego zostali zobowiązani od zabicia 15 dzików.

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę