Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Nie żyje arcybiskup Juliusz Paetz, były Biskup Łomżyński

Główne zdjęcie
arcybiskup Juliusz Paetz (1935-2019)

W wieku 84 lat zmarł arcybiskup Juliusz Paetz. W latach 1982 – 1996 był biskupem ordynariuszem łomżyńskim. - Największym darem, jaki mogłem ofiarować diecezji łomżyńskiej, był pobyt w Łomży Ojca Świętego Jana Pawła II – mówił abp Juliusz Paetz. Abp Juliusz Paetz był piątym w historii Biskupem Łomżyńskim.

Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 roku w Poznaniu. Na kapłana został wyświęcony 28 czerwca 1959 roku w Archikatedrze Poznańskiej. W 1962 wyjechał do Rzymu, gdzie do 1967 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. Od 1967 do 1976 był pracownikiem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów w Rzymie, a  latach 1976–1982 pełnił funkcję prałata antykamery papieskiej, będąc bliskim współpracownikiem trzech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II. 
20 grudnia 1982 został prekonizowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich papież Jan Paweł II. 
Diecezję Łomżyńską w kanoniczne posiadanie objął 25 stycznia 1983 roku,m a uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył 13 marca 1983 r.  Biskupem Łomżyńskim był przez 13 lat do kwietnia 1996 roku, gdy został mianowany Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim.  

Podczas wizyt w Łomży w październiku 2005 roku, w związku z jubileuszem 80-lecia diecezji łomżyńskiej, abp Juliusz Paetz mówił, że „największym darem, jaki mogłem ofiarować diecezji łomżyńskiej, był pobyt w Łomży Ojca Świętego Jana Pawła II” . Ojciec Święty z apostolską wizytą gościł w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 roku, a ówczesny ordynariusz łomżyński Juliusz Paetz był głównym inicjatorem tej wizyty.

zobacz: Wizyta Papieża w Łomży w 1991 roku

Arcybiskup Juliusz Paetz Metropolitą Poznańskim był w latach 1996-2002. Ze stanowiska zrezygnował po pojawieniu się oskarżeń o molestowanie kleryków w poznańskim seminarium duchownym. Watykan nałożył na niego zakazy liturgiczne oraz zakaz udziału w publicznych uroczystościach.

Potwierdzając informacje o dzisiejszej śmierci abp Juliusza Paetza Episkopat Polski przekazał komunikat ponzańskiej kurii. Podano w nim, że: "pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego."


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę