Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

1,5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich na pomoc osobom z niepełnosprawnościami

Beneficjent NZOZ MD CARE zrealizuje projekt, którego głównym celem będzie zwiększenie niezależności, samodzielności oraz mobilności osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,6 mln zł, a dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego opiewa na kwotę 1,5 mln zł. Podczas środowej (30.10) konferencji w ośrodku w Dworakach-Staśkach Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego złożył podpis na umowie oraz wręczył szefowi placówki symboliczny czek.

- Jest to kolejny projekt, który realizujemy. Ma on na celu utworzenie usługi asystenckiej  dla osób z niepłnosprawnościami. Asystenci będą pomagać załatwiać bieżące sprawy takie jak np. pójście do urzędu, kina czy teatru. Powstanie również bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, w której znajdować się będą m.in. łóżka, podnośniki, wózki czy materace przeciwodleżynowe. - podkreślił Mariusz Mikulski, dyrektor Centrum Rehablitacji i Adaptacji MD Care.

Marszałek Artur Kosicki zaznaczył, jak ważną rolę pełni ośrodek, który po raz kolejny korzysta z dofinansowania w ramach RPOWP. - Cieszę, że się możemy tutaj być. MD Care to nasz sprawdzony partner, który korzystał już s różnych form dofinansowania. Jak widzimy, środki wykorzystywane są bardzo dobrze, a ośrodek spełnia swoją funkcję – podkreślił marszałek.

Marszałek Kosicki poinformował, że w ramach programu regionalnego na projekty związane z pomocą osobom z niepełnosprawnościami przeznaczono już ponad 12 mln zł. Korzysta z nich prawie 1900 mieszkańców regionu.

Głos zabrał również Józef Zajkowski, Wójt Gminy Sokoły, wyrażając podziękowania Zarządowi Województwa Podlaskiego oraz kadrze ośrodka rehabilitacyjnego. - To szczęśliwy moment. Dzisiaj, mija już 10 lat od momentu rozpoczęcia funkcjonowania placówki, która realizuje wspaniałe i potrzebne projekty. I dodał: - To wtopiło się w krajobraz naszej gminy, powiatu, a nawet województwa. Cieszymy się, że są nowe kontrakty,  nowe miejsca dla podopiecznych i  nowe miejsca pracy.

Projekt "Przepis na samodzielność" rozpocznie się w kwietniu 2020 roku i będzie skierowany do mieszkańców Białegostoku oraz gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże i Wasilków. Pomoc otrzyma 80 osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, umiarkowanym i lekkim. Przewidziane zadania, które zostaną zrealizowane w ramach projektu to m.in.:

 • szkolenie z zakresu asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami,
 • szkolenie zespołu interdyscyplinarnego z Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia,
 • asystent osobisty osób z niepełnosprawnościami,
 • superwizja pracy Asystentów Osobistych,
 • zakup sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego do bezpłatnej wypożyczalni,
 • prowadzenie wypożyczalni sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego,
 • diagnoza osób z niepełnosprawnościami przez Zespól Interdyscyplinarny,
 • badanie kompetencji kandydatów na Asystentów Osobistych.

MD Care od sierpnia 2019 roku realizuje już jeden podobny projekt pod nazwą "Centrum Wsparcia", który pomaga 50 osobom z niepełnosprawnościami poprzez świadczenie bezpłatnych usług asystencji osobistej oraz możliwości korzystania ze sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego w bezpłatnej wypożyczalni. Projekt również otrzymał dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach RPOWP. Całkowity koszt inwestycji to 1,3 mln zł, z czego dotacja wyniosła 1,2 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę