Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Łomża stolicą województwa nie będzie... Suwałki też.

Główne zdjęcie
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Kancelaria Sejmu)

„Z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję, że ww. kwestie nie są przedmiotem prac w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.” To odpowiedź Pawła Szefernakera sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji na interpelacje posła Lecha Kołakowskiego w sprawie utworzenia województwa łomżyńskiego ze stolicą w Łomży i suwalskiego ze stolicą w Suwałkach. Poseł interpelacje do premiera Mateusza Morawieckiego składał w kampanii wyborczej, a teraz zapowiada, że będzie je ponawiał w nowym Sejmie.

„Panie Premierze, wprowadzając w 1999 roku trójstopniowy podział administracyjny kraju, władze centralne zapewniały mieszkańców miast, które traciły status stolic województw, że nie będą likwidowane funkcjonujące na ich terenie instytucje. Niestety zapewnienia te nie znalazły potwierdzenia w decyzjach, a byłe miasta wojewódzkie zostały ogołocone ze wszystkiego, co dało się zabrać. Pozostawione przez 20 lat bez mądrego wsparcia miasta w dalszym ciągu nie poradziły sobie z problemami w dużej mierze będącymi konsekwencjami tamtych decyzji. Przykładem tego stała się Łomża, w której konsekwencją likwidacji województwa łomżyńskiego jest marginalizacja, spadek liczny mieszkańców oraz dochodów tych, którzy pozostali, co pogłębia niekorzystne tendencje depopulacji i zagraża istnieniu miasta” - napisał poseł Kołakowski w złożonej na początku września interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie utworzenia województwa łomżyńskiego ze stolicą w Łomży. Poseł przywoływał m.in. opinie profesora Przemysława Śleszyńskiego, kierownika Zakładu Geografii Miast i Ludności w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, który postuluje nową reformę administracyjną kraju przestrzegając, że jeśli jej nie będzie, zagrożony jest byt takich miast jak Łomża, Ostrołęka czy Suwałki. (zobacz: Poseł Kołakowski teraz chce Województwa Łomżyńskiego)

Kołakowski, który do premiera wysłał podobną interpelację także w sprawie województwa suwalskiego ze stolicą w Suwałkach, w obu stawiał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu trzy pytania: 
1) Czy widzi Pan potrzebę dalszego wspierania rozwoju miast średnich, które w wyniku reformy administracyjnej z 1998 roku utraciły status miast wojewódzkich?
2) Czy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej rozważa możliwość przeprowadzenia reformy administracyjno-terytorialnej kraju?
3) Czy miasto Łomża (Suwałki) mogłoby się stać stolicą nowego województwa łomżyńskiego (suwalskiego)?

W ubiegłym tygodniu na obie interpelacje odpowiedzi przesłał Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ze względu na niewielką objętość możemy zacytować ją w całości: „W odpowiedzi na interpelacje Posła na Sejm RP Pana Lecha Kołakowskiego numer 33565 w sprawie powołania województwa łomżyńskiego ze stolicą w Łomży[1] oraz numer 33761 w sprawie utworzenia województwa suwalskiego ze stolicą w Suwałkach[2], z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję, że ww. kwestie nie są przedmiotem prac w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.”

- Powinny być – komentuje otrzymaną odpowiedź poseł Kołakowski. - Uważam to za zasadne dla dobra mieszkańców i racjonalnego wykorzystania środków budżetowych – mówi poseł Kołakowski przekazując, że o ile środkami Unii Europejskiej powinien dysponować samorządowy Urząd Marszałkowski, to wojewoda jako reprezentant rządu w regionie, „winien mieć możliwość większego współuczestniczenia w rozwoju gospodarczym” dysponując środkami rządowymi. - Wojewoda nie powinien być sprowadzony jedynie do nadzoru prawnego nad samorządami. Aktywizacja gospodarcza, wspierania działań gospodarczych, tworzenie klimatu do rozwoju gospodarki to także powinna być domena wojewodów – mówi poseł Kołakowski. 
Poseł przekonuje, że pozytywna zmianą byłoby także przybliżenie wojewody – jako reprezentanta rządu - do zwykłych ludzi i możliwość częstego kontaktu z mieszkańcami regionu. Zapowiada też, że w nowej kadencji Sejmu interpelacje do premiera w sprawie utworzenia województw łomżyńskiego i suwalskiego będzie ponawiał.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę