Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Świat unikatowych tkanin Jolanty Rudzkiej-Habisiak

Jedyne w swoim rodzaju tkaniny artystyczne oraz prace graficzne prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, nagradzane na całym świecie, w tym w USA i w Japonii, zaprezentowano na retrospektywnej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Tkanina jest w nich dla autorki, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jedynie punktem wyjścia do licznych eksperymentów, w których wykorzystuje różnorodne materiały i autorskie techniki, osiągając zadziwiające efekty.

Łódzka Akademia Sztuk Pięknych to jedna z placówek zaprzyjaźnionych z Galerią Sztuki Współczesnej. Efekty tej współpracy są widoczne, bowiem wykładowcy uczelni regularnie prezentują w Łomży swe wystawy indywidualne, przygotowują ekspozycje zbiorowe, a do tego pojawiają się jako goście na pokazach prac innych artystów. Wiosną tego roku wystawę grafiki miała więc w salach na Długiej 13 Alicja Habisiak-Matczak, kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych, teraz zaś przyszła pora na przekrojową prezentację prac jej mamy Jolanty Rudzkiej-Habisiak: artystki uznanej w kraju i na świecie, uczestniczki kilkuset wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, projektantki i nauczyciela akademickiego. 
Prace zebrane jako „Świat przeplotów i reliefów“ ukazują rozwój autorki i jej ciągłe poszukiwania. Stąd nawet w tych niby tradycyjnych tkaninach zadziwia wykorzystywanie skórzanych pasków, przeplatanych na wszelkie możliwe sposoby; czasem jednobarwnych, ale niekiedy też kolorowych, tworzących swoiste abstrakcje. 
– Moje korzenie tkwią w tkaninie – mówi Jolanta Rudzka-Habisiak. – W moim artystycznym logo zawsze był pasek skóry, który się zmieniał w pasek jedwabiu, jedwabiu, mapy, ale jest to ciągłe drążenie tego tematu i poszukiwanie. Generalnie struktura, faktura, relief, ale zawsze pociągała mnie grafika, i znalazłam goffrage, biały relief, gdzie przekładam znów struktury tkackie, moje sploty interpretuję w sposób graficzny. 
Zastosowanie rozwiązań kojarzonych raczej z grafiką dało ciekawe efekty, bowiem powstałe przy ich wykorzystaniu pracy są jeszcze bardziej misterne, zachwycając subtelnością detali czy siłą wyrazu poszczególnych kompozycji. Niektóre, z racji pewnej wypukłości czy przestrzenność, mogą kojarzyć się z rzeźbą, inne zaskakują unikatowością wykorzystanych przy ich tworzeniu technik.
– Chciałam pokazać jak dalece tkanina jest dla mnie inspirująca, stanowiąc punkt wyjścia do zupełnie nowych prac – wyjaśnia Jolanta Rudzka-Habisiak. – Pokazuję jak wygląda droga artysty drążącego, poszukującego i eksperymentującego, bo to jest ciągłe poszukiwanie nowych struktur. Ale we wszystkich moich pracach tkanina jest jednym wielkim źródłem nowych pomysłów i rozwiązań technicznych. 
Obecną nowinką w artystycznym warsztacie Jolanty Rudzkiej-Habisiak jest wykorzystywanie cyfrowego wycinania w papierze graficznym, co owocuje przestrzennymi, ażurowymi kompozycjami, ale artystka wraca też do swej pierwszej, powszechnie kojarzonej z nią techniki.
– Rozpoczęłam już pracę nad bardzo dużą realizacją trzy na trzy metry i wracam do skóry – podsumowuje Jolanta Rudzka-Habisiak, zapowiadając też wydanie dwutomowego, prezentującego jej dorobek albumu. – Po latach, kiedy wydawało się, że odeszłam od niej na dobre, ale jednak jest to dla mnie materiał bardzo ważny i z wielką przyjemnością znowu tnę paski, wiążę supły, przeplatam – znowu wraca skóra i przy kolejnej wystawie będę mogła pokazać zupełnie nowe rozwiązania – może również tutaj, bo będzie mi bardzo miło wrócić do Łomży. 

Wojciech Chamryk

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę