Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

W 5 minut...

To była najkrótsza sesja Rady Miejskiej Łomży. W pięć minut, bez żadnej dyskusji, radni Łomży podjęli trzy uchwały, w tym zatwierdzili wysoką podwyżkę opłat za śmieci. Mieszkający samotnie mieszkańcy do końca roku za segregowane śmieci będą płacić po 40 zł miesięcznie w domkach jednorodzinnych i 29 zł miesięcznie w blokach. To niemal dwa razy więcej niż dotychczas.

Nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej Łomży zwołano w środę, 14 sierpnia 2019 roku o godz. 17.00, czyli tuż przed długim weekendem. Powodem były orzeczenie organów nadzoru, które unieważniły trzy przyjęte przez radnych uchwały z 10 lipca. Wojewoda podlaski unieważnił uchwałę zwiększającą liczbę koncesji na handel winami i wódkami w Łomży w sumie o 50 punktów, bo: „Rada Miejska nie uwzględniła przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ukierunkowanych na ograniczanie dostępności alkoholu i skupiając się wyłącznie na polepszeniu sytuacji handlowej lokalnych przedsiębiorców, naruszyła tym samym obowiązujący porządek prawny.” Regionalna  Izba Obrachunkowa unieważniła dwie uchwały śmieciowe – ustalająca nowy cennik opłat i wzór deklaracji śmieciowej, bo  uznała je za buble prawne. Przyjęte przez radnych w lipcu dokumenty zawierały niespójne zapisy odnośnie wejścia w życie przepisów, a np. stosując się do pouczenia zawartego we wzorze deklaracji o wysokości opłaty za śmieci, nie dawało możliwości prawidłowego obliczenia opłaty.  
Dziś radni Łomży większością 12 głosów „za” do 10 „przeciw” zdecydowali, że decyzja wojewody w sprawie uchwały alkoholowej będzie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. 
Odnośnie uchwał śmieciowych wprowadzono zmiany zapisów, które były podstawą do unieważnienia wcześniejszych uchwał przez RIO. Stawki opłat są tak samo wysokie jak w uchwale z lipca. Za ponownym przyjęciem podwyżek opłaty śmieciowej głosowało 13 radnych, 8 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu. 

Drogie śmieci
W przypadku bloków opłaty za odpady segregowane do końca tego roku będą wynosiły 38 zł od gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób. To ponad 55% więcej niż dotychczas (24 zł), ale zgodnie z uchwałą od 1 stycznia 2020 roku cena miałaby być niższa i wynosić 30 zł miesięcznie.
W przypadku mieszkających samotnie mieszkańców blokowisk podwyżka opłaty w tym roku sięga niemal 100%. Cena wzrasta z 15 zł na 29 zł miesięcznie, a od 2020 roku miałaby wynosić 20 zł miesięcznie.
W domkach jednorodzinnych podwyżki procentowo są trochę niższe. Gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób, które dotychczas płaciły po 39 zł miesięcznie, do końca roku mają płacić po 60 zł (czyli 53% więcej), od stycznia 2020 - 51 zł. W gospodarstwach jednoosobowych w domkach cena za śmieci wzrasta o niespełna 70% z 24 na 40 zł miesięcznie do końca tego roku, a od nowego roku ma wynosić 30 zł miesięcznie.

Za odpady niesegregowane mieszkańcy w blokach do końca roku będą płacili po 63 zł od gospodarstwa (zamiast z 35 zł), a w domkach jednorodzinnych 103 zł (zamiast 58 zł) miesięcznie.  Od nowego roku ceny te miałaby wynosić odpowiednio 60 i 100 zł miesięcznie.  

Władze miasta liczą, że przyjęte ponownie uchwały śmieciowe niezwłocznie zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Wejdą w życie 14 dni później i... zaczną obowiązywać od września. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę