Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Hanka Bielicka poetki z Wieliczki

Anna Piliszewska z Wieliczki zwyciężyła w XX Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Zwycięstwa nie spodziewałam się w żadnym procencie – mówi Anna Piliszewska, dodając, że wiersz „Hanka“ wysłała wcześniej na Konkurs Poetycki im. Jana Kulki., ale tam się nie spodobał. Drugie miejsce zdobyła Irena Słonimska z Białegostoku, wyróżniono Urszulę Krajewską-Szeligowską z Krajewa Białego i Reginę Świtoń z Knyszyna, która została też laureatką nagrody publiczności. Na jubileuszowy konkurs napłynęły 43 wiersze, z których do finału wybrano 12. – Cieszę się, że ten konkurs przetrwał i przez 20 lat odbywały się jego kolejne wydania – podkreślała jego inicjatorka Wiesława Czartoryska.

Pierwsza edycja Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza odbyła się w roku 2000, w ramach VI Łomżyńskiego Czerwca Literackiego. Początkowo obejmował on swym zasięgiem województwo podlaskie, obecnie ma wymiar ogólnopolski. Przekłada się to na zgłoszenia z całego kraju, ale zainteresowanie konkursem systematycznie maleje: w roku 2010 napłynęło nań 86 wierszy, dwa lata później już 66, w 2014 55, by z każdym kolejnym rokiem spadać do około 40 wierszy. W tym roku nadesłano ich, podobnie jak w poprzednim, 43, gdy dla porównania na dwie ostatnie edycje Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki MDK-DŚT wpłynęły zestawy wierszy od 251 oraz 272 poetów. Coraz mniej jest też utworów młodych twórców – z 12. tegorocznych finalistów aż siedmioro to wcześniejsi jego wielokrotni laureaci bądź finaliści. Jury w składzie: ks. Jerzy Sikora, Wiesława Czartoryska, Janina Osewska – poetka z Augustowa, laureatka jednej z trzech równorzędnych pierwszych nagród w pierwszej edycji konkursu w roku 2000, wybrało spośród nich dwoje zwycięzców i dwoje wyróżnionych. Miejsce pierwsze i 1400 złotych otrzymała Anna Piliszewska z Wieliczki za wiersz „Hanka“ o Hance Bielickiej, poetka interesująca się literaturą, filozofią, malarstwem i muzyką. – Zwycięstwa nie spodziewałam się w żadnym procencie – mówi Anna Piliszewska. – Po prostu miałam wiersz o Hance Bielickiej, wysłałam go na ostatnią chwilę i jestem bardzo zaskoczona i wzruszona! Nie spodziewałam się absolutnie, że po pierwsze ten wiersz zostanie zauważony, a po wtóre jeszcze uhonorowany nagrodą. 
Nie jest to pierwszy łomżyński sukces Anny Piliszewskiej: była już wyróżniona w pierwszej edycji konkursu im. Jana Kulki za wiersz o tematyce łomżyńskiej, co było jej pierwszym poetyckim sukcesem oraz trzecia w tym konkursie w 2016. Również wiersz „Hanka“ napisała początkowo z myślą o tamtym konkursie. –  Kiedy lata temu pierwszy raz przyjechałam do Łomży zobaczyłam taki przeogromny, przepiękny baner reklamujący występ Hanki Bielickiej w kapeluszu – mówi Anna Piliszewska. – I ten obraz tyle lat we mnie trwał, że napisałam ten wiersz. Napisałam go na inny konkurs, konkurs Kulki w Łomży, ale akurat się nie spodobał, zresztą tam jest bardzo wysoka konkurencja, setki wierszy wspaniałych, lawina tych tekstów, więc jak skończył się ten konkurs został wiersz, niechciany jak liść jesienny. I tak sobie pomyślałam, że może go wyślę tutaj. 
Z miejsca drugiego i 1000 złotych cieszyła się Irena Słonimska z Białegostoku, wyróżniono zaś równorzędnymi nagrodami po 500 złotych od MDK-DŚT Urszulę Krajewską-Szeligowską z Krajewa Białego, wieloletnią nauczycielkę I LO w Łomży oraz bywalczynię konkursu Reginę Świtoń z Knyszyna, która została też laureatką nagrody publiczności. 
– W tym jubileuszowym konkursie tematyka będąca dominantą to jest chyba upływ czasu, taka refleksja nad przemijaniem, wspominanie – podkreślał przewodniczący jury ks. Jerzy Sikora. - Wiadomo, że temat nie robi wiersza, ale my, jako jury patrzyliśmy na to, żeby odpowiednio, w sposób interesujący, nowy i ciekawy, te słowa powiązać. 
W przerwie pomiędzy konkursowymi prezentacjami a ogłoszeniem wyników odbył się koncert zespołu Plateau, który wykonał piosenki autorskie, Marka Grechuty, Leonarda Cohena oraz Marka Jackowskiego.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę