Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Starosta łomżyński: Mamy dobrą energię

Główne zdjęcie
Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński

Wydano ponad 2,2 mln zł, ale 80% środków to unijna dotacja. Budynek Starostwa Powiatowego w Łomży zyskał nowy, estetyczny wygląd, ale – co ważniejsze – spadają rachunki za ciepło i prąd. - Roczne oszczędności na energii elektrycznej szacowane są na ponad 50 tysięcy złotych, a zapotrzebowanie na energię cieplną dostarczaną z sieci cielnej MPEC w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadło aż o 40% - mówi Lech Szabłowski, starosta łomżyński.

Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński
Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński
Adam Sanicki
Adam Sanicki
Panele na dachu
Panele na dachu

W całym kraju, w ramach świętowania przypadającej 1. maja 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbywają się imprezy w ramach Dni otwartych Funduszy Europejskich. Także w Łomży, przynajmniej niektórzy, cieszą się, że dzięki środkom unijnym zmienia się otoczenie w którym żyjemy. Starosta łomżyński Lech Szabłowski podczas spotkania „Mamy dobrą energię” cieszył się z efektów zrealizowanego unijnego projektu pt. „Kompleksowa termomodernizacja budynków Starostwa Powiatowego w Łomży z wykorzystaniem OZE”. Jego wartość przekraczała 2 mln 236 tys. zł, ale większość środków – 80% - to fundusze unijne, które pozyskano w ramach konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. 

Dzięki temu można było m.in. ocieplić zbudowany na przełomie lat 70 i 80. XX wieku budynek w którym mieści się starosto. Stojący przy ul. Szosa Zambrowska budynek jest specyficzny. Budowano go „na potrzeby” Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a jego konstrukcja miała wytrzymać obciążenie lądujących na dachu dużych helikopterów. Faktycznie chyba nigdy tej opcji nie przetestowano, ale i PZPR budynku nie zagospodarowała, bo za pierwszej „Solidarności”, doprowadzono do przekazania go na potrzeby służby zdrowia. Starostwo wprowadziło się tu 20 lat temu, gdy przychodnie lekarskie przeniosły się do nowego szpitala. 

- Koszty energii elektryczne i ciepła rosły nam z roku na rok – mówił starostwa Szabłowski podkreślając, że dopiero realizacja tego unijnego projektu to zatrzymała. W jego ramach docieplono  ściany, oraz dach, wymieniono nieszczelne okna, przez które uciekało ciepło, ale także instalację centralnego ogrzewania i oświetlenie na nowoczesne i energooszczędne panele ledowe. Do tego na jednym z dachów budynku zainstalowano ponad 80 paneli fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczna na potrzeby urzędników starostwa. 

- Nawet dziś, gdy jest pochmurno ta instalacja produkuje ponad 8 kW mocy. To tak, że na tym prądzie cztery czajniki elektryczne mogłyby przez godzinę gotować wodę – mówił obrazowo Adam Sanicki z firmy All SUN, która zainstalowała te panele. - Wczoraj, było więcej słońca i dochodziło do 20 kW, a w słoneczne dni pod koniec kwietnia osiągała już moc 24 – 25 kW  - dodawał wskazując, że zapotrzebowanie całego starostwa na prąd wynosi dziennie ok. 34 kW. 

Adam Sanicki podkreśla, że technologia fotowoltaiczna staje się coraz bardziej dostępna dla przedsiębiorców i osób prywatnych, a żywotność takich paneli jak zainstalowanych na dachu starostwa określana jest na co najmniej 30 lat. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę