Historyk Katarzyna Lipska ma olimpijczyka w I LO
- Z ogromną przyjemnością chciałabym poinformować, że nasz maturzysta Mateusz Tyszka uzyskał tytuł laureata na LX Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – napisała do redakcji portalu 4lomza.pl lubiana przez uczniów nauczycielka historii w I LO w Łomży Katarzyna Lipska. - Zajął w rozgrywkach centralnych 4. miejsce w Polsce. Jednocześnie chciałabym przypomnieć, że kilka miesięcy temu zdobył drugie miejsce w kraju w Olimpiadzie o Unii Europejskiej. Informuję z satysfakcją, że jestem od 6 lat nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie Mateusza Tyszki. To niezwykle ambitny, bystry, dociekliwy i pracowity uczeń, ze zmysłem obserwacji i dobrą pamięcią.
Jaka jest metoda pracy Katarzyny Lipskiej w Łomży, żeby jej uczniowie mogli święcić triumfy w Polsce? - Myślę, że sukcesy olimpijskie mają kilkoro „rodziców”: po pierwsze, musi się trafić uczeń, który ma potencjał, ale i chce podjąć walkę – objaśnia znana historyczka z 30-letnim stażem. - To trudne, zwłaszcza że jest ogromne sito przy tego typu zmaganiach, więc trzeba mieć i odporność. Po drugie - musi się też trafić nauczyciel, który zauważy, zachęci i będzie wspierał. Muszę przyznać, że jako nauczyciel sama się przy moich olimpijczykach dużo uczę, oni mnie mobilizują do poszukiwań, do poszerzania horyzontów. Po trzecie - musi być odpowiednia atmosfera w szkole, atmosfera wspierania ucznia. I po czwarte, bardzo ważny jest dom rodzinny. Kocham pracę z olimpijczykami, jest inspiracją i szansą dla mnie, dla mojego rozwoju.
Dodajmy, że Pani Profesor jest współorganizatorką Wieczoru Pieśni Patriotycznej w dworze rodu Lutosławskich w Drozdowie – w Muzeum Przyrody. W tym roku po raz 20. wystąpi 11. listopada z małżonkiem Krzysztofem Lipskim i synami: Pawłem (lat 30), Markiem (lat 28) i Łukaszem (lat 28).
Od Litwy po Bałtyk
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym ma temat wiodący, związany z bieżącymi wydarzeniami. - W tym roku było to sąsiedztwo Polski: jakie mamy relacje z sąsiadami, jakie pojawiają się problemy czy jakie możemy odnosić korzyści z sąsiedztwa – opowiada o tegorocznej olimpiadzie historyczka. Rywalizacja ma również blok zagadnień stałych, m.in., z nauki o polityce, ustroju Polski, prawa i socjologii. Ciekawe, jakie zdanie o państwach - sąsiadach Polski ma nauczycielka kilku dziesiątków olimpijczyków...?
Zaczynamy odwiedziny u sąsiadów od północy, zgodnie ze wskazówkami zegara. Z Litwą jesteśmy razem w UE i NATO. - Balastem jest historia, ponieważ ich elity bardzo szybko się polonizowały – komentuje Katarzyna Lipska. - Polska podpisała traktat o dobrym sąsiedztwie najpóźniej z Litwą, do tego co jakiś czas wybuchają spory na temat edukacji, nauki języka polskiego w szkołach czy dwujęzycznego nazewnictwa miejscowości, zwłaszcza na Wileńszczyźnie.
Białoruś, gdzie nieprzerwanie od 1994 r. rządzi prezydent Aleksander Łukaszenka, funkcjonuje w systemie obcym naszym tradycyjnym przekonaniom o demokracji – sprzeciwiała się wejściu Polski do NATO. Teraz Ukraina – Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy w 1991. Balastem jest od czasów powstania Chmielnickiego tzw. ugoda z Perejesławia, poddająca w połowie XVII w. Ukrainę władzy cara Rosji. Cieniem kładzie się również II wojna światowa z rzezią wołyńską.
Po rozpadzie Czechosłowacji Polska jest od 1991 w Grupie Wyszehradzkiej z Czechami i Słowacją (i Węgrami, z którymi nie mamy granic) – ale nawet sąsiedzi dwa lata temu nie poparli rządu PiS w głosowaniu o wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej – słynne 27 do 1...
Niemcy to ogromne obciążenie historyczne Polaków z pokolenia na pokolenie, okupacja w latach 1939 – 45, ale bardzo wspierali nasze aspiracje do UE i NATO i to stały cel wyjazdów emigrantów zarobkowych. Polacy i Szwedzi doprowadzili 10 lat temu do Partnerstwa Wschodniego, programu współpracy UE i 6 państw, m.in., z Ukrainą i Gruzją. Rada Państw Morza Bałtyckiego z 1992 nie jest popularną, ale bardzo ważną inicjatywą z perspektywy ekologii i ochrony wód Bałtyku. Często nie pamiętamy, że przez obwód kaliningradzki Polska graniczy z Rosją, ale te relacje są zmienne.
Wygrywają i wyjeżdżają
- Przejrzałam listy moich olimpijczyków z Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym i z Olimpiady Historycznej – powraca do wspomnień sprzed około dwóch dekad Katarzyna Lipska. - Większość z nich to absolwenci wydziałów prawa, ponad połowa ukończyła dwa kierunki. Wymieniam od najmłodszych roczników i mam nadzieję, że nikogo nie pominę. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym: 2018, 2019 - Mateusz Tyszka, 2009 - Andrzej Dunikowski i Michał Grodzki, 2004 - Tomasz Leszczewski, 2001 - Ewa Świderska, 2000 - Marta Majewska i wcześniej Piotr Czajkowski, Adam Strzelecki, Piotr Korzecki.
Olimpiada Historyczna: 2018 - Wiktor Walewski, 2017 - Aleksander Szczepara, 2013 - Magdalena Sitkowska i Mateusz Wiśniewski, 2010 - Ewa Obiedzińska, 2009 - Piotr Sobczyk, 2008 - Maciej Białek, a wcześniej także Piotr Czajkowski, Bogumił Ramotowski, Izabela Filipkowska. Od dwóch lat ze zdawania matury z historii zwalnia Olimpiada „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. W ubiegłym roku finalistą został mój uczeń Jakub Zduńczyk, a w tym roku jest ich troje - Julia Laskowska, Natalia Soczyńska i Philip Cimoch.
Mirosław R. Derewońko