Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Kolejna mogiła pod krzyżem

Kolejne szczątki ludzkie odkryli archeolodzy w okolicach krzyża w Mątwicy, przy drodze Łomża – Nowogród. To drugi etap prac archeologicznych w tym miejscu. W ubiegłym roku odnaleziono tu szczątki 48 osób. Teraz znaleziono kolejna zbiorową mogiłę. - Nie wiemy ile będzie osobników. Na powierzchni jest sześć szkieletów, ale mogiła wydaje się znacznie głębsza – mówi archeolog Michał Grabowski.

-  Nie do końca znamy jeszcze chronologię tej mogiły. Mogą to być żołnierze carscy z okresu pierwszej wojny światowej, albo nasi z 1939 roku – podkreśla archeolog wskazując, że wydobyte w ubiegły, roku szczątki pochodziły głównie z tych dwóch okresów.   
Żelazny krzyż ustawiony na wysokim kamiennym cokole ustawiono tu pod koniec XIX wieku. Podczas przebudowy drogi Łomża – Nowogród musiano go przesunąć o kilka metrów odsuwając od drogi. Później w trakcie wykopów natrafiono na pierwsze ludzkie szczątki. Kolejne badania odkrywały kolejne mogiły. 
- W poprzednim etapie prac odkryliśmy szczątki 48 osobników w kilku mogiłach zbiorowych. Były to szczątki żołnierzy carskich z 1915 roku odpierających uderzenie od strony Prus, oraz poekshumacyjne szczątki naszych żołnierzy z 1939 roku.  Teraz też nie spodziewamy się czegoś innego. Wydaje się, że to jest ta jedna zbiorowa mogiła, która nam została, ale  prace potrwają przynajmniej do końca tygodnia i określą zasięg cmentarza wokół przydrożnego krzyża – mówi Michał Grabowski.
Archeolog tłumaczy, że takie krzyże jak ten w Mątwicy przed laty były ustawiane jako krzyże  pokutne albo wotywne. On nie miał nic wspólnego z odkrytymi grobami.  
- To raczej było tak, że te mogiły sytuowano obok krzyża, który był wcześniej – podkreśla.

Odnalezione w Mątwicy szczątki żołnierzy mają być pochowane na starym cmentarzy wojskowym przy kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę