Kolejna mogiła pod krzyżem
Kolejne szczątki ludzkie odkryli archeolodzy w okolicach krzyża w Mątwicy, przy drodze Łomża – Nowogród. To drugi etap prac archeologicznych w tym miejscu. W ubiegłym roku odnaleziono tu szczątki 48 osób. Teraz znaleziono kolejna zbiorową mogiłę. - Nie wiemy ile będzie osobników. Na powierzchni jest sześć szkieletów, ale mogiła wydaje się znacznie głębsza – mówi archeolog Michał Grabowski.
- Nie do końca znamy jeszcze chronologię tej mogiły. Mogą to być żołnierze carscy z okresu pierwszej wojny światowej, albo nasi z 1939 roku – podkreśla archeolog wskazując, że wydobyte w ubiegły, roku szczątki pochodziły głównie z tych dwóch okresów.
Żelazny krzyż ustawiony na wysokim kamiennym cokole ustawiono tu pod koniec XIX wieku. Podczas przebudowy drogi Łomża – Nowogród musiano go przesunąć o kilka metrów odsuwając od drogi. Później w trakcie wykopów natrafiono na pierwsze ludzkie szczątki. Kolejne badania odkrywały kolejne mogiły.
- W poprzednim etapie prac odkryliśmy szczątki 48 osobników w kilku mogiłach zbiorowych. Były to szczątki żołnierzy carskich z 1915 roku odpierających uderzenie od strony Prus, oraz poekshumacyjne szczątki naszych żołnierzy z 1939 roku. Teraz też nie spodziewamy się czegoś innego. Wydaje się, że to jest ta jedna zbiorowa mogiła, która nam została, ale prace potrwają przynajmniej do końca tygodnia i określą zasięg cmentarza wokół przydrożnego krzyża – mówi Michał Grabowski.
Archeolog tłumaczy, że takie krzyże jak ten w Mątwicy przed laty były ustawiane jako krzyże pokutne albo wotywne. On nie miał nic wspólnego z odkrytymi grobami.
- To raczej było tak, że te mogiły sytuowano obok krzyża, który był wcześniej – podkreśla.
Odnalezione w Mątwicy szczątki żołnierzy mają być pochowane na starym cmentarzy wojskowym przy kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży.