Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Po przewodniczącej Polewaczyk przewodnicząca Walczuk

Główne zdjęcie
Helena Polewaczyk i Aleutyna Kołos

- Dla mnie przez 20 lat sekcja sekcja była drugim domem, nie szczędziłam czasu, wysiłku i serca – mówiła ze wzruszeniem 81-letnia Helena Polewaczyk na pożegnanie 20-letniej misji w kierowaniu Sekcją Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - Jestem szczęśliwa, bo moja społeczna praca została doceniona około czterdziestoma dyplomami ZNP, PTTK, UZW i odznaczeniami związkowymi. Dziękuję Koleżankom i Kolegom za wspólny trud, miłą atmosferę, wzajemne zrozumienie oraz pomoc, szczególnie po tragicznej śmierci mojej córki, moim wypadku i dwóch operacjach. Jak napisał nasz nieżyjący kolega Tadeusz Szlis: „Wszystko na świecie przemija powoli, pamięć o szczęściu i o tym, co boli”. Zostaną wspomnienia ze spotkań, ognisk i wycieczek. Nauczyciele emeryci wybrali nową przewodniczącą sekcji, którą została Alicja Barbara Walczuk.

Zjazd sprawozdawczo-wyborczy odbył się w sali konferencyjnej ZNP przy ul. Sadowej w Łomży. „Wielka nasza rodzina związkowa” - jak nazywają się nauczyciele ZNP-owcy – odśpiewała hymn na melodię harcerską „Płonie ognisko”, po czym wybrała komisję mandatową pod przewodnictwem Heleny Kołomyjskiej, która podała: do głosowania na nowe władze sekcji uprawnione są 74 osoby. Na zjazd przybyło 64 ludzi, czyli 86 %. Przewodnicząca Teresa Niklewicz, wybrana do prezydium przez wyrażoną oklaskami aklamację, przypomniała zasady głosowań, proste i czytelne, bo - jawne. Z długiej wyliczanki regulaminowej tylko glosowanie na przewodniczącego i zarząd sekcji są tajne.

Chwilą ciszy nauczyciele uczcili 16 osób ze środowiska, które odeszły na wieczność w minionej 4-letniej kadencji 2014 – 18. Nieobecna była także chora zastępczyni przewodniczącej sekcji Hanna Jabłońska, której publicznie podziękowano za ofiarną pracę społeczną i przekazano kwiaty. Później żegnająca się z kierowaniem sekcją emerytów ZNP Helena Polewaczyk przedstawiła sprawozdanie ze swojej i zarządu 5. kadencji. Królowała tu ścisła faktografia, liczby, ludzie, miejsca, ciekawostki, anegdoty i wzruszenia, kiedy przywoływała jakiś przechowany w pamięci detal. Przede wszystkim, tradycją są spotkania w każdą środę o godz. 16. w Klubie Seniora ZNP, a co drugą środę – herbatki imieninowe z ciastem, humorem, piosenką. Wśród nestorów dobrze zorganizowanego i solidarnego środowiska zawodowego, o czym inni mogą marzyć, są uczestnicy zjazdu Barbara Brajczewska (lat 90) i starszy Eugeniusz Nalewajko. Sekcja organizuje pogadanki i dyskusje na tematy: kulturalne, turystyczne, związkowe, społeczne. Organizuje wigilie, spotkania wielkanocne, Dzień Nauczyciela, rocznice, inicjuje i propaguje publikacje, np. „Aleksandry Grodzkiej „Jak to na Kurpiach bywało”. Kilka razy w podsumowaniu pojawiła się współpraca z Wyższą Szkołą Agrobiznesu, rektorem prof.  Romanem Englerem i Bożeną Święszkowską, dyrektor Akademickich szkół Ponadgimnazjalnych, z racji na kilkunastoletni Uniwersytet Złotego Wieku: comiesięczne wykłady z wycieczkami i balami karnawałowymi. Sekcja włączyła się też do 3-dniowego wielkiego jubileuszu 600-lecia miejskości Łomży w czerwcu 2018, uczestniczy często w wernisażach Klubu Wojskowego, koncertach FKWL, filmach Kina Millenium. Zaprasza na wczasy do Ustki, Jastrzębiej Góry i Ciechanowca, na pikniki do Jurków i Balików, na ogniska w Kalinowie. - Pamiętamy o seniorach... – mówi 81-letnia Helena Polewaczyk... Odwiedzają ich w domu i szpitalu, odprowadzają z wieńcem i modlitwą na cmentarz.

Prezes Oddziału ZNP Aleutyna Kołos popłakała się ze wzruszenia, dziękując Pani Helenie za 20 lat udanej współpracy z byłą Przewodniczącą, pełną pomysłów, rzetelną, punktualną i poświęcającą się całym sercem idei integracji około 140 członków sekcji. Podarowała z pracownicami Biura ZNP w Łomży: Ewą Chludzińską i Dorotą Kucisz grawerton i zdjęcie z młodą Panią Heleną, sprzed ponad 20 lat. - Pani Helena uczyła nas pracy związkowej i wniosła dużo radości w nasze życie – ucieszyła się ze śpiewającymi „Sto lat” seniorami sekcji. Podziękowania przekazały z kwiatami także: Teresa Kowalska z Okręgu Emerytów w Białymstoku i przedstawicielka sekcji z Łomży Barbara Czapla.

Nowowybraną przewodniczącą sekcji emerytów ZNP została Alicja Barbara Walczuk z Łomży, 67-letnia nauczycielka nauczania początkowego SP nr 3 (nieistniejącej, przy starym szpitalu). Planuje kontynuować działania sekcji, rozwinąć tematy zdrowia i ruchu oraz zapraszać lekarzy i na spacery.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Helena Polewaczyk i Aleutyna Kołos
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Aleutyna Kołos, Helena Polewaczyk i Alicja Barbara Walczuk

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę