Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Wicemarszałek Olbryś: „Tę drogę trzeba zrobić”

Główne zdjęcie
Marek Olbryś, wicemarszałek Województwa Podlaskiego

Dokończenie remontu drogi Łomża – Nowogród wraz z obwodnicą Starych Kupisk, oraz budowa obwodnicy Konarzyc to główne zadania inwestycyjne samorządu województwa podlaskiego w regionie łomżyńskim. W tym roku obie inwestycje mają być ukończone pochłaniając ponad 67 mln zł. W poniedziałek radni Sejmiku uchwalili budżet województwa na 2019 r. Wcześniej radni nie zgodzili się na wpisanie na listę wojewódzkich inwestycji remontu drogi od Konarzyc do Śniadowa, ale zarząd województwa zobowiązał się do jej rozpoczęcia. W tym roku za około 4-5 mln zł miałby być remontowany odcinek Konopki Młode – Śniadowo. - A w budżecie na 2020 rok muszą znaleźć się środki inwestycyjne na dalszy remont – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Remont drogi wojewódzkiej nr 645 Łomża – Nowogród rozpoczął się w ubiegłym roku. Budżetowy koszt inwestycji wynosi około 58 mln zł, przy czym większość środków pochodzi z funduszy unijnych. 
W przypadku drogi wojewódzkiej nr 677 Łomża – Śniadowo pieniędzy unijnych wystarczyło jedynie na dotację do budowy obwodnicy Konarzyc, która pochłonie ponad 40 mln zł. Resztę remontu drogi do Śniadowa poprzednie władze województwa (PSL-PO) wykreśliły z listy dróg do przebudowy w ramach dofinansowania z RPO Województwa Podlaskiego. 
Teraz radny Jacek Piorunek (PO) wniósł, aby w budżecie województwa na 2019 rok przenieść kwotę 4 mln zł z zaproponowanej przez zarząd województwa rezerwy budżetowej, do działu dotyczącego remontu dróg wojewódzkich z przeznaczeniem na remont odcinka DW 677 z Konopek Młodych do Śniadowa. Argumentował, że ten odcinek jest w szczególnie złym stanie, zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu drogowym. 
Za kilka miesięcy tak ważna i często użytkowana w naszym regionie droga ze względu na stan techniczny będzie nieprzejezdna – alarmował Jacek Piorunek.
Z jego argumentami o pilnej potrzebie remontu tego odcinka zgadzał się wicemarszałek Marek Olbryś (PiS), który w zarządzie województwa odpowiada m.in. za inwestycje drogowe. 
- To rzeczywiście trzeba szybko zrobić, ale nie możemy się zgodzić na ruszenie rezerwy budżetowej – mówił wicemarszałek Olbryś zapewniając, że wskazany odcinek drogi z Konopek Młodych do Śniadowa w tym roku ma być remontowany ze środków jakie na remonty dróg ma Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wicemarszałek podkreślał, że droga wojewódzka nr 677 Łomża – Śniadowo – Ostrów Mazowiecka jest jedną z dwóch najbardziej obciążanych ruchem dróg wojewódzkich w regionie. Odcinek z Konopek Młodych do Śniadowa ma około 3 km długości i jest zdecydowanie najbardziej zdegradowanym na całej trasie. Z wyjaśnień wicemarszałka wynika, że w tym roku na jej remont PZDW będzie mógł przeznaczyć kwotę rzędu 4-5 mln zł.
Wobec takiej deklaracji wicemarszałka województwa radny Jacek Piorunek wycofał swój wniosek o zmiany w budżecie. 

W sprawie remontu drogi do Śniadowa odrębny wniosek do budżetu złożył także Stefan Krajewski (PSL). Były członek zarządu województwa proponował zapisanie na ten cel w budżecie województwa na 2019 rok kwoty 10 mln zł. Pieniądze miały pochodzić z puli 23 mln zł jakie nowy zarząd województwa przeznaczył na przebudowę drogi wojewódzkiej Nr 678 Roszki Wodźki – Wysokie Mazowieckie. Gro tych pieniędzy to „zwolnione” środki własne województwa po zwiększeniu unijnej puli na remont drogi Łomża – Nowogród. Zarząd województwa negatywnie opiniował wniosek radnego Krajewskiego i radni większością głosów 16 do 11 odrzucili go.

Ostatecznie budżet województwa podlaskiego na 2019 rok został ustalony w wysokości 735 mln 183 tys. 686 zł po stronie dochodowej i 872 mln 680 tys. 499 zł po stronie wydatkowej. Po autopoprawkach nowego zarządu województwa wydatki wzrosły o 48 mln zł. Te dodatkowe pieniądze trafią przede wszystkim na: kulturę, zabytki, ochronę zdrowia, drogi i bezpieczeństwo czyli Ochotnicze Straże Pożarne. 

Budżet województwa został uchwalony głosami rządzących w województwie radnych Prawa i Sprawiedliwości, a radni opozycyjnych Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) w większości wstrzymali się od głosu. Przeciwko głosowało tylko dwóch radnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę