Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Międzynarodowy sukces Pauliny Porowskiej

Łomżynianka Paulina Porowska zdobyła wyróżnienie w finale V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German. Utalentowaną wychowankę Studia Wokalnego ROK międzynarodowe jury doceniło za szczególną wrażliwość wokalną wykonania arcytrudnej piosenki „Tańczące Eurydyki”. – Jak posłuchałam na próbach innych uczestników to poczułam, że może nie do końca uda mi się tam zaistnieć, bo przeważały wykonania operowe – mówi Paulina Porowska. – Dyrygent doradził mi jednak, żebym włożyła w swoje wykonanie więcej emocji, bo scena je lubi; byłam więc sobą, zaśpiewałam i udało się!

 

Paulina Porowska zdeklasowała kilkanaścioro rywali podczas eliminacji wojewódzkich V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German, śpiewając pierwszy wielki przebój Anny German „Tańczące Eurydyki” i „Człowieczy los”, tytułowy utwór jej powrotnej płyty po wypadku samochodowym we Włoszech. Przyniosły jej one przepustkę do międzynarodowego finału w Warszawie 19. listopada, w którym uczestniczyło 11. wokalistów z Białorusi, Kazachstanu, Polski, Rosji i Uzbekistanu, ocenianych przez 8-osobowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej. Był to potrójny debiut młodej wokalistki: w międzynarodowym konkursie, na scenie Teatru Polskiego i z akompaniamentem orkiestry symfonicznej.

– Miałam bardzo wielkie obawy przed pierwszą próbą z orkiestrą, bo to była jednak dla mnie nowa sytuacja – mówi Paulina Porowska. – Stresowałam się jednak tylko do pewnego momentu, bo okazało się, że orkiestrowa aranżacja piosenki jest bardzo podobna do podkładu, z którym śpiewałam ją wcześniej. „Tańczące Eurydyki” to był mój wybór, bo bardzo lubię tę piosenkę i jest mi bardzo bliska. Bałam się jednak, że nie będę jedyną osobą chcącą ją wykonać, dlatego w mailu do organizatorów uzasadniłam dlaczego chcę ją zaśpiewać i udało się ich przekonać.

W bardzo silnej konkurencji skończyło się tylko na wyróżnieniu, ale cieszy się z niego nie tylko sama laureatka, ale też jej instruktorka z Regionalnego Ośrodka Kultury.

– Jak sięgam pamięcią sukcesów w międzynarodowych konkursach dotąd nie odnosiliśmy! – mówi  Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Poza tym występowali tam sami zawodowcy, wielu uczestników pokończyło akademie muzyczne, większość na wydziale klasycznym. Tym bardziej więc cieszy to wyróżnienie, bo Paulina przy nich wszystkich jest jednak takim naturszczykiem: zaśpiewała tę piosenkę naturalnie, tak jak czuła, bez jakiegoś specjalnego ustawiania głosu.

Warto więc podkreślić, że Paulina Porowska śpiewa na poważnie dopiero od czterech lat, kiedy to zaczęła edukację wokalną w Studio ROK u Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej; ćwiczyła też pod kierunkiem Marka Żemka. Od początku stawiała na ambitny repertuar, sięgając nie tylko po piosenki Anny German, ale też choćby Ewy Demarczyk, odnosiła sukcesy w różnych konkursach, śpiewała podczas koncertu finałowego XXIV festiwalu Drozdowo-Łomża, była też stypendystką marszałka województwa podlaskiego. W tym roku zdała maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki i rozpoczęła w Warszawie studia na kierunku medycznym, ale ze śpiewania w żadnym razie nie zamierza rezygnować.

– Teraz koncentruję się na studiach, bo to jednak pierwszy rok, ale ze śpiewania na pewno nie zrezygnuję – mówi Paulina Porowska. – Czas pokaże jak to wszystko się potoczy, ale chciałabym rozwijać się nadal również w tym kierunku.

 

Wojciech Chamryk

Fot: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę