Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Festiwal Niepodległą Malowany

Około 300 osób, które skorzystały z zaproszenia Fundacji Sztuk i Dialogu, i w niedzielny pochmurny dzień pojawiły się w Hotelu Belfort w Piątnicy, na pewno spędziły czas w przyjemnej i radosnej atmosferze. Odbył się tam Festiwal Niepodległą Malowany, który wspólnie z Fundacją przygotował Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, z partnerami Starostwem Powiatowym w Łomży, Gminą Piątnica oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie. Festiwal dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018, EtnoPolska” był doskonałą okazją do świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy wolni, możemy korzystać z dobrodziejstwa wolności, cieszyć się nią i radować. Ludzi, którzy walczyli o naszą wolność już nie ma, nie ma też dawnych strojów, tańca, zmieniła się muzyka i wartości. Nie ma już, ale powinny pozostać w naszej pamięci i świadomości każdego Polaka. Festiwal Niepodległą Malowany poprzez bogaty program artystyczny upamiętnił nasze dziedzictwo historyczne, kulturowe z zakresu twórczości ludowej, folkloru miejskiego i wiejskiego.

W dobry nastrój, już w pierwszej odsłonie festiwalu, wprowadziła uczestników wydarzenia Kapela ludowa Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży wykonująca regionalną muzykę kurpiowską w tradycyjnej formie. Oprócz żywych powolniaków, oberków wysłuchaliśmy pięknych pieśni i wesołych piosenek ludowych.

W ramach Festiwalu widzowie obejrzeli dwa widowiska muzyczno-taneczne w wykonaniu Studia Wokalnego ROK i Zespołu Pieśni i Tańca Łomża prezentujące ważne wydarzenia historyczne naszego Państwa. Młodzi tancerze i wokaliści w bogatej formie artystycznej przedstawili historię powstania wolnej Polski, bogactwo piosenek okresu odzyskania niepodległości, przepiękne barwne kostiumy ludowe i tańce narodowe, które towarzyszyły Polakom w minionych czasach. W drugiej części widowiska młodzi artyści zabrali widzów festiwalu w czas i przestrzeń lat 20-tych, 30-tych prezentując piosenki oparte na folklorze miejskim, a także utwory filmu i kabaretu, szlagiery, które podbijały serca ówczesnego społeczeństwa i na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki.

Usłyszeliśmy też tradycyjne kurpiowskie pieśni w nieco innych, dynamicznych opracowaniach w wykonaniu zespołu Skiela Kapela. Zespół powstał w 2015 roku, zaprezentował muzykę ludową, której nadano nowy wymiar poprzez energetyczne aranżacje w stylu soul, jazz, funk.

Fascynującą atmosferę międzywojennych czasów, niepowtarzalny dar kultury i wyjątkowy klimat podziwialiśmy i przez chwilę mogliśmy poczuć podczas występu gwiazdy wieczoru Grupy Nieformalnej z Białegostoku. Ich twarze pojawiały się w programach muzycznych, jak „Śpiewaj i walcz”, „The Voice of Poland”, czy „Must be The Music”. Tworzą i wykonują różnorodną muzykę od jazzu, folku po szeroką pojętą muzykę rozrywkową. Tego wieczoru zespół rozsmakował widzów w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu.

To nie wszystkie atrakcje Festiwalu Niepodległą Malowanego. Organizatorzy zaprosili na warsztaty taneczne prowadzone przez trenera Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT. Uczestnicy nauczyli się kroków tanecznych walca, tanga, które szturmem podbiło parkiety okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także innych tańców, które przypadły do gustu polskiemu społeczeństwu.

Podczas festiwalu wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne z licznymi konkursami i niespodziankami. W czasie warsztatów powstały piękne kotyliony, dzieci i młodzież malowały również postaci i bohaterów związanych z odzyskaniem niepodległości oraz symbole narodowe. Na wszystkich uczestników czekały nagrody przygotowane przez Fundację Sztuk i Dialogu. Jednocześnie w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbywały się interaktywne lekcje i warsztaty historyczne dla dzieci i młodzieży, ciekawe prezentacje i konkursy upamiętniające wybitne postaci z rodziny Lutosławskich oraz osobę Romana Dmowskiego.

materiał nadesłany

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę