Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 17 sierpnia 2022 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5909

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

27 września jest Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystym apelem uczciliśmy pamięć tych, którzy podjęli walkę z okupantem w warunkach konspiracji przypłacając ją niejednokrotnie własnym życiem. W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca tamte historyczne czasy.

Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w okupowanej Europie. W różnych krajach działały   organizacje konspiracyjne, ale nigdzie nie stworzono podziemnego państwa z jego rozbudowanymi konspiracyjnymi strukturami i agendami - wojskowymi i cywilnymi.

Państwo Podziemne  to państwo posiadające swoje konstytucyjne organy: administrację, sądownictwo, siły zbrojne, parlament działające w warunkach okupacji terytorium przez obce państwa.

27.09.1939 r. w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski, którą w listopadzie 1939 roku przemianowano na Związek Walki Zbrojnej. Od  wiosny 1940 roku na czele ZWZ stanął gen. Stefan Rowecki Grot. 14 lutego 1942 roku  Wódz Naczelny gen. Władysław Sikorski przemianował ZWZ w Armię Krajową, co miało podkreślać, że AK  jest częścią składową podległych rządowi Polskich Sił Zbrojnych.

Polskie Państwo Podziemne oprócz struktur wojskowych posiadało też struktury cywilne podległe Rządowi na Uchodźctwie – Delegaturę Rządu na Kraj oraz struktury polityczne, którym ostatecznie była Rada Jedności Narodowej. Te struktury istniały do 1945 roku.

 

Stanisław Baliński – Polska Podziemna

Moją ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna.
Moim powietrzem jest wicher bez nieba,
Moim pokarmem jest krew w garści chleba,
A moim światłem, co płonie z daleka,
Jest nasze prawo i prawo człowieka.

[…]

opr. K. Domalewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
so, 29 września 2018 08:21
Data ostatniej edycji: wt, 09 października 2018 12:17:55

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę