Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Łomża, Wilno i wystawa z aukcją

Szczególną wystawę fotograficzną otwarto w Galerii Pod Arkadami. Polka z Wilna Bożena Mozyro prezentuje na niej zdjęcia wykonane w Łomży i w jej rodzinnym mieście. Wszystkie fotografie trafiły na internetową aukcję, z której dochód wspomoże budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie. – Cena wyjściowa każdego zdjęcia to tylko 150 złotych, koszt zużytych materiałów, a żeby to hospicjum powstało trzeba zebrać milion 300 tysięcy euro! – mówi Piotr Grabani, dyrektor biura Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży, która zorganizowała wystawę i aukcję. To pierwsza wystawa w tej galerii pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz z taką aukcją, która potrwa do końca września.

W jubileuszowym roku 40-lecia Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży wyszła ona poza swe statutowe działania, włączając się w obchody 600-lecia obchodów nadania praw miejskich oraz akcję charytatywną na rzecz budowy w Wilnie hospicjum dla dzieci chorych na raka. Powstaje ono z inicjatywy siostry Michaeli, dzięki której już od 10 lat istnieje tam hospicjum dla dorosłych.

– Wilno jest nazywane miastem aniołów, bo są tam one na każdym kroku – mówi Bożena Mozyro. – Ale mamy też swojego prawdziwego anioła, bo niebiosa zesłały nam siostrę Michaelę. Wybudowała już jedno hospicjum, a teraz powstaje hospicjum dziecięce i ta wystawa jest temu poświęcona, żeby zebrać środki na ten cel. To dla mnie szczególna wystawa, bo nie dość, że pierwsza za granicą, to jeszcze moje zdjęcia są wystawione na licytacji. Cieszy mnie to tym bardziej, że jestem amatorką, a fotografia to moje hobby. W mojej rodzinie zawsze ktoś fotografował – tata, kuzyni, a ja zawsze przy tym byłam, podziwiałam, ale wywoływanie zdjęć było dla mnie za trudne, zbyt pracochłonne. Jednak teraz, w epoce komputerów, robienie zdjęć to już sama przyjemność!

Na wystawę „Łomża i Wilno w kolorach” składa się 50 zdjęć, wydrukowanych na płótnie, dzięki czemu przypominają nieco olejne obrazy. 34 prace zostały wykonane w czerwcu bieżącego roku, podczas miejskich uroczystości 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, pozostałe ukazują najbardziej urokliwe zabytki i zakątki Wilna. – Jestem bardzo wdzięczna panom z NOT-u za to, że mi zaufali, zaprosili do Łomży, gościli po królewsku i mogłam zrobić te zdjęcia – mówi Bożena Mozyro. – Od razu pojawił się też pomysł, żeby oprócz zdjęć z Łomży pokazać łomżanom moje miasto, żeby zobaczyli jakie jest piękne i zaprosić ich do Wilna.

– Po raz pierwszy mamy taką sytuację, że przyjeżdża ktoś z zewnątrz, w dodatku zza granicy, fotografuje Łomżę i ją nam pokazuje – zauważa kierownik galerii Przemysław Karwowski. – Jest to więc świeże, nowe i inne spojrzenie na nasze miasto kogoś obcego, co rzadko się zdarza.

Nowością jest też towarzysząca wystawie aukcja na stronie notlomza.pl/aukcja , chociaż wcześniej, jak przypomina Przemysław Karwowski, w galerii licytacje bywały, ale innego typu, na przykład po roku 1989 na rzecz nowej demokracji, ale nie tak długie i nie internetowe.

Jak podają organizatorzy wszystkie środki uzyskane podczas licytacji zostaną przekazane na budowę hospicjum dla dzieci w Wilnie. Poza trwającą do 28 września aukcją zaplanowano też na ten dzień konferencję naukowo-techniczną, a dzień później galę z koncertem polonijnego zespołu Wilia i aukcje kolejnych przedmiotów, w tym przekazanego przez Agatę Kornhauser-Dudę.

– Ciągle wydajemy pieniądze na jakieś bezużyteczne rzeczy, wcale nam niepotrzebne gadżety – podkreśla Bożena Mozyro. – Zachęcam więc do kupienia czegokolwiek z tej licytacji, żeby zebrać grosik do grosika i pomóc nam w tej szczytnej akcji – to będzie nasz dar serca dla tych chorych dzieci!

 

Wojciech Chamryk


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę