Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Iwony Sielskiej artystyczny powrót do Łomży

Główne zdjęcie
Iwona Sielska

Wyjechała stąd w roku 2010 z przyczyn rodzinnych, powracając do rodzinnych Katowic. 33 lat spędzonych w Łomży nie zamierza jednak wykreślać z pamięci i przyjeżdża tu, jeśli tylko może. Tym razem z najnowszymi akwarelami, w tym stworzonymi wspólnie z wnuczką Tosią specjalnie na wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – W Katowicach jestem ciałem, bo tam jest moja córka, wnuczka i cała rodzina, ale sercem i duszą tutaj! – podkreśla Iwona Sielska, dodając, że na jej kolejną wystawę w Łomży na pewno nie trzeba będzie czekać aż 10 lat, tak jak teraz.

Iwona Sielska, absolwentka Wydziału Grafiki katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, przyjechała do Łomży w roku 1977 wraz mężem Wiesławem, który objął stanowisko naczelnego plastyka nowo powstałego województwa łomżyńskiego. Była tu bardzo aktywna, zdobywając liczne nagrody, mając aż siedem wystaw indywidualnych oraz rodzinną na 30-lecie pracy artystycznej w roku 2008, z udziałem ojca i wnuczki, obejmującej też prace zmarłego tragicznie w roku 1982 męża, a do chwili wyjazdu uczyła grafiki warsztatowej w Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka. 
Po powrocie w rodzinne strony, w miarę możliwości, nadal odwiedzała Łomżę, a uczestnictwo w letnich plenerach plastycznych Stowarzyszenia „Stopka” owocowało udziałem w wieńczących je wystawach zbiorowych. Tym razem przygotowała jednak autorską wystawę, prezentując w galerii przy ul. Długiej 13 aż 33 akwarele, powstałe w latach 2005-2018.
– Z wielką przyjemnością wróciłam do Łomży i do tej galerii, bo one zawsze mają szczególne miejsce w moim sercu! – mówi Iwona Sielska. – Mieć wystawę tutaj to ogromna przyjemność, a ponieważ od mojej ostatniej tutaj minęło 10 lat, postanowiłam pokazać to wszystko, co było po roku 2010, czyli od momentu wyjazdu do Katowic. Są to więc głównie najnowsze prace z ostatnich dwóch lat, ale też takie z 2005 roku, powstałe po tym wielkim tsunami: tryptyk, z którym jestem bardzo związana, pokazywany w Galerii Pod Arkadami, ale postanowiłam go tutaj przypomnieć.
Dominują oczywiście pejzaże nadnarwiańsko-biebrzańskie, swoisty znak rozpoznawczy artystki. Pogodne, pełne jasnych barw i subtelnej gry światła, zestawione z pracami znacznie bardziej szczegółowymi, jak choćby tymi przedstawiającymi detale skorup amonitów, wyglądających tu niczym jakieś monumentalne rzeźby. Są też akwarele wyjątkowe, stworzone wspólnie z wnuczką Tosią, pełne żywych barw i nieoczekiwanych skojarzeń.
– Mamy z wnuczką różne zabawy i kiedyś podsunęłam jej prawdziwy papier akwarelowy – mówi Iwona Sielska. – Miała wtedy jakieś cztery lata i narysowała plac zabaw, filmy/bajki oraz swój wymarzony dom i pokój. Leżało to aż trzy lata, bo nie wiedziałam jak się do tego zabrać, aż dorysowałam tam sporo rzeczy i wykończyłam akwarelowo – specjalnie na tę wystawę! Oczywiście przesłałam jej to do akceptacji i odpisała mi SMS-em: „Moja opinia jest taka: może być”.
Reakcje licznych gości wernisażu były znacznie bardziej entuzjastyczne, a gorące przyjęcie tym bardziej utwierdziło artystkę, że wciąż jest w Łomży pamiętana, doceniana i kochana, tak więc na pewno zaprezentuje w niej za jakiś czas swe kolejne prace.
– Chciałabym wrócić do Łomży z kolejną wystawą szybciej niż za 10 lat – zapowiada Iwona Sielska. – Teraz zajęło mi to więcej czasu, bo miałam trochę rodzinnych problemów, więc wtedy maluję tak trochę z doskoku. Pomysłów mi jednak nie brakuje, bo mam stąd mnóstwo zdjęć czy wspomnień, więc kolejna wystawa na pewno będzie – bez malowania nie wyobrażam sobie życia, bo malowanie i moja wnuczka to największa frajda i przyjemność! 

Wojciech Chamryk


Foto: Iwona Sielska
Foto:
Foto: Iwona Sielska i Karolina Skłodowska
Foto:
Foto:
Foto: Iwona Sielska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę