Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Renowacje ołtarzy u Kapucynów

Główne zdjęcie
ołtarz św. Feliksa

W kościele OO. Kapucynów w Łomży trwają intensywne prace konserwatorskie. Dawny blask odzyskał już XVIII-wieczny ołtarz św. Feliksa, a teraz konserwatorzy przystąpili do odnawiania ołtarza św. Franciszka. Do października 2005 r. Odrestaurowana zostanie również ambona. Tegoroczne prace specjalistów w tej świątyni będą kosztować ponad 50 tys. zł. Część pieniędzy wyłożył wojewódzki konserwator zabytków i samorząd Łomży, ale na odnawianie kościelnych zabytków przede wszystkim łożą parafianie i mieszkańcy Łomży.

ołtarz św. Franciszka.
ołtarz św. Franciszka.
Ołtarz św. Feliksa pochodzi z XVIII wieku. Zabytek znajduje się w prawej nawie kościoła - pierwszy od wejścia. Tło odnowionego ołtarza jest ciemniejsze i zgodnie z regułą franciszkańską, ma barwę brązowo-satynową bez połysku, dlatego bardziej jaśnieją znajdujące się po bokach ozdobne kwiatony.
Podobnie ma zostać odnowiony także ołtarz św. Franciszka. Już rozpoczęły się przy nim prace konserwatorskie. Z ołtarza zdjęto obraz przedstawiający świętego.

Obaj święci są męczennikami, związanymi z zakonem Franciszkanów. Św. Feliks z Cantalice we Włoszech (1515-1587) jest patronem dzieci i Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. 18 maja w kościołach kapucyńskich święci się olej, którym namaszcza się przede wszystkim dzieci. Odbywa się to na pamiątkę namaszczenia oliwą z wieczystej lampki przez św. Feliksa dziecka, które odzyskało zdrowie. Olej święcony tego dnia nazywany jest "olejem św. Feliksa".
Św. Franciszek z Asyżu (1182-1226) był założycielem zakonów franciszkańskich.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę