Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Sandra z internautami zbiera na operację Kamila

- Kamil Ogonowski ma 30 lat, pochodzi ze wsi Ratowo Piotrowo w powiecie łomżyńskim i od roku choruje na pląsawicę Huntingtona, chorobę genetyczną, która atakuje układ nerwowy – opowiada Sandra Stępkowska, 28-letnia społeczniczka z Łomży, która 4 dni temu zaczęła zbiórkę pieniędzy na operację neurochirurgiczną: 320 osób wpłaciło ponad 14 300 zł, ale trzeba 63 000 zł. Kamil ma mimowolne, nieskoordynowane ruchy, uniemożliwiające samodzielne funkcjonowanie. - Chcemy z tatą Kamila, żeby po operacji głębokiej stymulacji mózgu mógł zawiązać sznurowadła, umyć zęby, zrobić sobie kanapkę. Ale minister zdrowia odmówił refundacji kosztów operacji ze środków NFZ.

- Kamil i jego tata to nie jest moja rodzina – zastrzega społeczniczka, ażeby nie przylgnęła do niej etykietka, że pomaga swoim. Sandra podkreśla, że operacja u doktora Witolda Libionka w Szpitalu imienia Mikołaja Kopernika w Gdańsku to jedyna nadzieja Kamila. Na pląsawicę nie ma żadnego leku, który zatrzyma chorobę. „Kwota 63 000 zł to dla niego ogromna suma. Błagam Was o pomoc! To młody chłopak, ma całe życie przed sobą” - pisze Sandra w apelu do darczyńców. Test na zabieg przeszedł pozytywnie; obecnie przechodzi badania neurologiczne i psychologicznie przed operacją.

Gdy Mama umiera, Tata walczy o Syna
Sandra Stępkowska ostatnio aktywnie współorganizowała z Magdaleną Kołodziejek i Grupą Łomża Piecze Ciasta piknik dla Aleksa, podczas którego w niedzielę, 12. sierpnia zebrano do puszek ponad 23 tysiące zł i 10 tys. zł na portalu pomocowym. Teraz wzięła ciężar organizacji akcji dla Kamila na własne barki. Dotarła do niego, by upoważnił do podejmowania nowych starań i działań. Nawiązała kontakt z artystami, np., raperem Bonusem i wokalistą Dziemianem - Maciejem Dziemiańczukiem. Chcą koncertować na scenie i w streamingu, a w trakcie recitali prowadzona byłaby zbiórka datków od poruszonych historią 30-letniego Kamila słuchaczy... - W lipcu rok temu zmarła mama Kamila, chorowała 20 lat na pląsawicę Huntingtona, w tym aż 11 lat leżała. Miała tylko 50 lat... – opowiada z przejęciem Sandra. - Pierwsza myśl, jaką mam w głowie, to ile jest warte czyjeś życie? Kamil ma całe życie przed sobą, marzy o kobiecie, o miłości, o własnej rodzinie i dzieciach. Gdy zachorował, początkowo rodzina myślała, że to wskutek przeżyć po śmierci ukochanej Mamy. Po jakimś czasie Tata Kamila zdecydował się wykonać test DNA, potwierdzający lub wykluczający chorobę u Syna. Wynik potwierdził, że Kamil jest chory. Wtedy Kamil się załamał i rzucił pracę w hurtowni. I przez dwa miesiące nikt nie umiał do niego dotrzeć, w tym nawet Tata. Ale przełom nastąpił, gdy okazało się, że jest szansa zatrzymać chorobę. Kamil powoli odzyskiwał nadzieję na normalność. Wyszedł z dołka, chciał powrócić do firmy. Niestety, komisja nie zezwoliła mu pracować. Jest wciąż niezdolny do pracy, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie za dzień, dwa. Chłopak znów się załamał.

Wyobraź sobie, co czuje ten Chłopak
Operacja polega na wszczepieniu pod obojczyk Kamila stymulatora mózgu i poprowadzenia dwóch elektrod, pobudzających chore obszary neuronów do aktywności, ażeby 30-latek nie stracił mowy i władzy w kończynach. - Mówił mi, że na życiu mu zależy – mówi Sandra. - Miał iskierki w oczach.
Sandra Stępkowska współczuje nie tylko Synowi, ale i Tacie, który rok temu pochował Małżonkę. - Mówił mi, że mają 7 hektarów ziemi, to jedyne źródło utrzymania, lecz niczego nie będzie żałował, żeby pomóc Synowi – ociera łzy inicjatorka wzruszającej akcji. - Nie można nie robić nic i czekać na następne objawy. 63 tysiące. Wiele czy niewiele? Jedni za tyle kupują sobie torebki i buty, jeżdżą na wakacje. Wierzę, że 63 000 zł pozwolą chłopakowi żyć! Warto zastanowić się, co by było, gdyby ktoś z nas potrzebował pomocy, gdyby innym ludziom było obojętne, że możemy skończyć sikając w pampersa. Spójrz w lustro. Spójrz na swoich bliskich, swoje dzieci i wyobraź sobie, że ich życie też może być czarno-białe, szare, smutne i bez sensu. Wyobraź sobie, że to czuje teraz ten Chłopak. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę