Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nietypowy koncert duetu łomżyńskich muzyków

Główne zdjęcie
Bogdan Szczepański i Adrian Stanciu

– Słyszałem, że w Stanach jest podobny duet, ale w Polsce zaś jesteśmy chyba na tę chwilę jedyni, bo nie jest to częste zestawienie instrumentów! – mówi kontrabasista Bogdan Szczepański. Uznany kompozytor, aranżer i muzyk Filharmonii Kameralnej stworzył duet z kolegą z orkiestry, pochodzącym z Rumunii altowiolistą Adrianem Stanciu i w sobotę zagrali swój pierwszy koncert. Odbył się on w miejscu nietypowym, słynnej Europejskiej Wiosce Bocianiej w Pentowie koło Tykocina, a wśród zagranych utworów była też premierowa kompozycja Szczepańskiego „Narewiana 2018”.

Koncerty w Pentowie, dzięki gościnności gospodarzy tamtejszego majątku Henryki i Bogdana Toczyłowskich oraz mecenatowi Unii Teatru Niemożliwego Marka Chodaczyńskiego, odbywają się już od 23 lat. Mają miejsce w plenerze, na tzw. Sangórce, ale tym razem, z racji burzy i opadów, koncert został przeniesiony do „Galerii bocianiej”, do której dotarło kilkanaścioro słuchaczy.

– To się czasem zdarza – mówi Marek Chodaczyński. – Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się w 1996 roku, a Bogdan Szczepański od 1997 roku zawsze rozpoczyna swym występem kolejny sezon. Tym razem, z różnych powodów, zagrał w lipcu, ale dzięki temu ten dzisiejszy koncert okazał się jednym z ważniejszych, a było ich w tym miejscu już ponad 120.

Pentowo słynie ze stadniny koni i bocianiej wioski, jedynej tego typu w kraju, gdzie na niewielkim terenie mieści się około trzydziestu gniazd – w tej chwili zasiedlonych jest ponad 20.

– Kiedyś koncerty odbywały się od maja do połowy października, ale teraz zaczynamy kiedy przylatują bociany i kończymy jak odlatują, tak więc gramy zawsze w ostatnią sobotę miesiąca od maja do sierpnia – mówi Marek Chodaczyński. –  To wyłącznie klasyka, chociaż czasami występują też jazzmani  i niesamowity koncert miała tu pianistka Lena Ledoff, Rosjanka, która przyjechała do Polski z Białorusi. Przygotowała taki koncert „Chopin/Komeda”, który miał tutaj swoją premierę, a później był grany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Premiera miała też miejsce w sobotni wieczór, bowiem duet Szczepański/Stanciu, zagrał autorską kompozycję Bogdana Szczepańskiego, inspirowaną folklorem regionu  Narewiana 2018”.

– Ta kompozycja ma podtytuł „Szkice muzyczne”, ale to już ukończona, zwarta forma – wyjaśnia

Bogdan Szczepański. – Początkowo miała to być muzyka do spektaklu, a później ten utwór ewoluował i przerodził się w coś zupełnie innego. Sama geneza powstania tego duetu wynika zaś trochę z mojego lenistwa. W zeszłym roku grałem tu sam, muzykę współczesną na kontrabas i taśmę. A ponieważ w naszej orkiestrze pojawił się nowy, świetny muzyk i jeszcze pod koniec lipca, w sezonie wakacyjnym, był osiągalny, więc połączyliśmy siły. We dwóch zawsze gra się lepiej, a do tego i altówka, i kontrabas mają jedną, wspólną cechę akustyczną: są za małe w stosunku do dźwięków, jakie wydają, bo zgodnie z prawami akustyki altówka musiałaby być znacznie większa, a kontrabas musiałby mieć ponad 2,5 metra. Dlatego nie mają takiego kryształowego brzmienia jak skrzypce czy wiolonczela, ich brzmienie jest troszeczkę matowe i dobrze współbrzmią.

– To dla mnie nowe i bardzo interesujące doświadczenie – dodaje Adrian Stanciu. – Od początku, jak tylko Bogdan zapytał: chcesz zagrać coś takiego, tylko na kontrabas i altówkę, uznałem, że warto spróbować, bo nigdy jeszcze nie grałem takiego repertuaru w takim zestawieniu.

Muzycy sięgnęli też po inne utwory, oryginalnie pisane na inne instrumenty, jak np. Menueta BWV 112 czy Chór i kantatę 147 Jana Sebastiana Bacha, „Cos'e'” współczesnego włoskiego kompozytora Giuseppe Barbery czy, oczywiście bisowane, żartobliwe „Tango” Isaaca  Albéniza.

– Cieszę się, że miałem możliwość zagrania takiego repertuaru i liczę, że nie był to nasz ostatni taki koncert! – mówi Adrian Stanciu. – Miał to być jednorazowy projekt, ale już rozmawialiśmy, że może jednak warto go kontynuować, bo rzecz ma potencjał – zapowiada Bogdan Szczepański. – Trzeba będzie poświęcić trochę czasu, zbudować repertuar i może coś z tego wyjdzie!

Ostatni akcent tegorocznego cyklu koncertów na Sangórce będzie miał miejsce 25. sierpnia o godzinie 17:30. Sopranistka Joanna Chętnik zaśpiewa słynne piosenki o miłości, będą towarzyszyć jej skrzypaczka Katarzyna Januszkiewicz i pianista Adam Januszkiewicz, a wstęp na koncert i do bocianiej wioski w czasie jego trwania jest bezpłatny.

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto: Bogdan Szczepański i Adrian Stanciu
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę