Zbrodnia Katyńska - jej przyczyny i konsekwencje
W tym roku obchody 78 rocznicy zbrodni katyńskiej miały wyjątkowy przebieg. W sali widowiskowej Szkół Katolickich wykład na temat Zbrodni Katyńskiej, jej przyczynach i konsekwencjach poprowadził prof. Krzysztof Sychowicz - historyk, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej o. Białystok.
Termin „zbrodnia Katyńska” używany jest symbolicznie dla określenia zbrodni ludobójstwa dokonanego na polskiej inteligencji – więźniach zgromadzonych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którymi byli oficerowie WP, funkcjonariusze Policji Państwowej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze straży więziennej i żandarmerii wojskowej – dokonanego przez NKWD decyzją z 5 marca 1040 roku. Ofiarami były też Dołączono osoby przetrzymywane w więzieniach na terenie okupacji sowieckiej. Łączna liczba ofiar wyniosła ok. 22 tys. osób.
W okresie komunizmu o zbrodni katyńskiej nie wolno było mówić. Komunistyczna propaganda nie zdołała jednak dopuścić do zapomnienia o ofiarach zbrodni i o prawdziwych sprawcach. Pamięć o ofiarach Katynia, Miednoje i Charkowa przetrwała i stała się istotnym elementem tożsamości narodowej Polaków.
Dlatego naszym obowiązkiem jest, by młodzież miała świadomość, jak mocno można kochać swój kraj i jak wiele dla niego poświęcić. Choć dziś, jak podkreślił Pan Profesor, aby być dobrym Polakiem należy znać własną historię i dobrze wypełniać swoje powinności.
opr. Krzysztof Domalewski