piątek, 20 kwietnia 2018 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5823

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Zbrodnia Katyńska - jej przyczyny i konsekwencje

W tym roku obchody 78 rocznicy zbrodni katyńskiej miały wyjątkowy przebieg. W sali widowiskowej Szkół Katolickich wykład na temat Zbrodni Katyńskiej, jej przyczynach i konsekwencjach poprowadził prof. Krzysztof Sychowicz - historyk, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej o. Białystok.

 

Termin „zbrodnia Katyńska”  używany jest symbolicznie dla określenia zbrodni ludobójstwa dokonanego na polskiej inteligencji – więźniach zgromadzonych  w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którymi byli oficerowie WP, funkcjonariusze Policji Państwowej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze straży więziennej i żandarmerii wojskowej – dokonanego przez NKWD decyzją z 5 marca 1040 roku. Ofiarami były też Dołączono osoby przetrzymywane w więzieniach na terenie okupacji sowieckiej. Łączna liczba ofiar wyniosła ok. 22 tys. osób.

W okresie komunizmu o zbrodni katyńskiej nie wolno było mówić. Komunistyczna  propaganda nie zdołała jednak dopuścić do zapomnienia o ofiarach zbrodni i o prawdziwych sprawcach.  Pamięć o ofiarach Katynia, Miednoje i Charkowa przetrwała i stała się istotnym  elementem   tożsamości narodowej Polaków.

Dlatego naszym obowiązkiem jest, by młodzież miała świadomość, jak mocno można kochać swój kraj i jak wiele dla niego poświęcić. Choć dziś, jak podkreślił Pan Profesor, aby być dobrym Polakiem należy znać własną historię i dobrze wypełniać swoje powinności.

opr. Krzysztof Domalewski

Elżbieta Szleszyńska
pon, 16 kwietnia 2018 20:32
Data ostatniej edycji: pon, 16 kwietnia 2018 20:41:31

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0