Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Scena z Mistrzem w MDK-DŚT

Ceniona wokalistka Grażyna Łobaszewska poprowadziła weekendowe warsztaty wokalne „Scena z Mistrzem” w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Zakończył je koncert z udziałem 18. uczestników zajęć, śpiewających piosenki Grażyny Łobaszewskiej. Również ona sama wykonała swe największe przeboje i nowe utwory. W jednym z nich towarzyszyli jej wszyscy, dołączyła też do jednej z młodych wokalistek, śpiewającej słynne „Czas nas uczy pogody”. – To dla mnie wspaniała wiadomość, że są tu młodzi ludzie śpiewający moje piosenki i robią to tak dobrze! – mówi Grażyna Łobaszewska, zapowiadając już swą kolejną wizytę w Łomży.

Obecność Grażyny Łobaszewskiej w Łomży nie jest niczym zaskakującym, jest bowiem od lat zaprzyjaźniona z Magdą Sinoff i MDK-DŚT. Koncertuje tu więc regularnie, będąc choćby gwiazdą Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej w roku 2013, uczestniczy w koncertach „Gwiazdka z nieba” oraz od początku w festiwalu „Soundtrack”. Tym razem poprowadziła dwudniowe warsztaty dla młodych wokalistów z Białegostoku, Łomży i Zambrowa, dzieląc się z nimi swym przebogatym doświadczeniem, udzielając rad i wskazówek oraz sporo podpowiadając, tym bardziej, że zajęcia miał zakończyć koncert z utworami wybranymi z jej repertuaru. Odbyły się też zajęcia z operatorem kamery Michałem Chojakiem, dzięki którym ich uczestnicy mogli przećwiczyć zachowanie podczas udzielania wywiadu i oswoić się z taką sytuacją, a akompaniatorem był pianista Grzegorz Sekmistrz, towarzyszący też wykonawcom podczas koncertu.
– Naprawdę warto spotkać się z taką osobą i artystką, a takie warsztaty to coś bardzo wartościowego, tym bardziej, że dobrze czuję się w takim repertuarze, to jest coś dla mnie – mówi Franciszek Przybylski, który wybrał refleksyjny utwór „Prowincja jest piękna”. 
– Takie warsztaty to bardzo fajny pomysł, ale i bardzo trudny do realizacji, bo utwory, nad którymi dzieciaki pracowały przez dwa dni, mają niełatwą warstwę muzyczną i tekstową – dodaje Magda Sinoff, instruktorka Studia Wokalnego eMDeK. – Były więc zmiany tonacji, były uwagi czy nawet zmiany repertuaru, a wszystko to po to, aby przygotować te wybrane piosenki jak najlepiej.
Niedzielny koncert potwierdził jednak, że uczestnicy zajęć podeszli do wyzwania zmierzenia się z niełatwymi utworami Grażyny Łobaszewskiej niezwykle serio, a wokalistki eMDeKu przygotowywały się jeszcze dodatkowo, ćwicząc już miesiąc przed występem. Dlatego publiczność i sama Grażyna Łobaszewska mieli powody do satysfakcji, bowiem wszyscy stanęli na wysokości zadania: od Małego eMDeKu do Julii Kuzyki, niedawnej zwyciężczyni kategorii piosenka w  Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” oraz laureatki III miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack.
– Miałam już możliwość pracować wcześniej z panią Grażyną, ale te warsztaty też były bardzo ciekawe – ocenia Urszula Sulkowska, brawurowo śpiewająca piosenkę „Mój dobry duch”.– To pan Bernard (Karwowski, opiekun Studia Piosenki PopArt – red.) pomógł mi ją wybrać i było z tym trochę pracy, bo chodzi tu przecież nie tylko o dobre wykonanie, ale i odpowiednią interpretację.
Był też moment szczególny, kiedy do śpiewającej ponadczasowe „Czas nas uczy pogody” Zofii Trojanowskiej dołączyła Grażyna Łobaszewska. – Tak się umówiliśmy – wyjaśnia Grażyna Łobaszewska. – Magda śpiewała w jednym utworze (z Eweliną Ostrowską w „Słowa są wolne od cła”- red.), więc ja też postanowiłam dołączyć, ponieważ to moja sztandarowa piosenka, więc pojawił się pomysł, żeby się w niej ujawnić.
Pełne „ujawnienie się” nastąpiło podczas krótkiego recitalu, na który złożyły się: przeróbka „Sutry” Sistars, nowe piosenki „Pomost” i „Pełnoletni” oraz bardziej znane „Brzydcy” i „Nad rzeką marzeń”, w której solistce towarzyszyli wszyscy uczestnicy warsztatów.
– Wzruszyło mnie, że to był inny punkt widzenia na moje piosenki, bo każdy ma swoje podejście, a osoba bardzo młodziutka śpiewa taką piosenkę jeszcze inaczej – ocenia Grażyna Łobaszewska. – To jest piękne, że te piosenki jednak funkcjonują, żyją swoim życiem!
Organizatorzy zapowiadają kontynuację warsztatowego cyklu „Scena z Mistrzem”, z kolei fanów Grażyny Łobaszewskiej na pewno ucieszy informacja, że jesienią wokalistka pojawi się Łomży ponownie, na kolejnej edycji festiwalu „Soundtrack”.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę