niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Stypendia od marszałka - na film i książkę

Szesnastu twórców, m.in. filmowców, fotografików, pisarzy, aktorów, muzyków otrzymało roczne i półroczne stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego. Wśród nich są pochodzący z Łomży Szymon Jan Sinoff i Zenon Krajewski. Pierwszy chce ukończyć film drugi napisać książkę. Ich bohaterami będą mieszkańcy powiatu łomżyńskiego.

O przyznanie marszałkowskich stypendiów rocznych i półrocznych w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2018 wpłynęło łącznie 45 wniosków. Komisja przyznała  osiem stypendiów półrocznych w kwocie 6 tys. zł i kolejne osiem stypendiów rocznych w wysokości 11 tys. zł.

Szymon Jan Sinoff to reżyser, autor zdjęć, montażysta kilku filmów dokumentalnych i etiud fabularnych. Ukończył Wydział Operatorski Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego ostatni film „Bracia” uzyskał dwie prestiżowe nagrody: Najlepszy Film Dokumentalny na 24 Europejskim Festiwalu Filmowym Euroshorts 2015 Gdańsk - Warszawa oraz Nagrodę Specjalną Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na 13 Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja TY i Ja 2016 w Koszalinie. Otrzymane półroczne stypendium marszałka chce przeznaczyć na dokończenie produkcji autorskiego filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem „Zdążyć zobaczyć”. To opowieść o chłopaku z powiatu łomżyńskiego, który w 2016 roku wyruszył w wyprawę rowerową dookoła Polski. Mężczyzna w wyniku nieuleczalnej choroby widzi coraz gorzej, a za kilka lat będzie niewidomy.  

Wśród osób, które otrzymały roczne stypendium marszałka jest Zenon Krajewski – doktor nauk humanistycznych,  adiunkt w Muzeum Niepodległości w Warszawie, i były urzędnik Urzędu Wojewódzkiego w Łomży. Jak podał Urząd Marszałkowski w Białymstoku w swoim dorobku posiada liczne publikacje książkowe, a otrzymane stypendium ma przyczyni się do napisania II tomu powieści – sagi odzwierciedlającej wojenno - okupacyjne losy kilku chłopskich i mieszczańskich rodzin Powiatu Łomżyńskiego.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0