Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Świąteczny jarmark i gwiazdkowe nutki

Siedziba Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży stała się w niedzielę miejscem bożonarodzeniowej imprezy familijnej. Ponad 70. młodych wokalistów brało udział w VII Festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, jednocześnie odbywały się też Mikołajkowe targi twórczości artystycznej. Zainteresowanych świątecznymi ozdobami i artystycznym rękodziełem nie brakowało, były też dostępne inne artykuły. – Kupiłam szydełkowe zabawki dla wnuków – mówi pani Maria. – Są prześliczne, bardzo sympatyczne i oryginalne – gdzie indziej takich nie dostanę!

Chociaż do Bożego Narodzenia pozostały tylko dwa tygodnie, trudno o świąteczną atmosferę, gdy aura bardziej jesienna, śnieg stopniał błyskawicznie, a nachalne reklamy i „świąteczne” promocje w sklepach atakują klientów już od końca października, odzierając święta z ich klimatu.
– Nasze działania z zakresu kultywowania dawnych tradycji wydają mi się w tej sytuacji niezwykle istotne – podkreśla dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Umożliwiamy twórcom pokazanie rękodzieła, a takich rzeczy nie zobaczymy w żadnym sklepie: każda jest niepowtarzalna, to nie jest tandetna chińszczyzna czy masowa produkcja!
Potwierdziła to zawartość stoisk twórców ludowych i artystów amatorów, prezentujących przede wszystkim przebogatą  ofertę przedmiotów i ozdób świątecznych, uzupełnioną jednak o zabawki, rzeźby, obrazy i koszyki z papierowej wikliny.
– Wytwory z papierowej wikliny są świetnym materiałem na wiele przedmiotów, w tym na koszyczki i kuferki – mówi Dorota Górska. – Kiedy są odpowiednio udekorowane spełniają nie tylko funkcje praktyczne, bo można uporządkować różne drobiazgi, ale też dekorują nasze mieszkania. Motywy świąteczne są popularne, ale wykorzystuję też wzorki roślinne czy ludowe, modne przez cały rok.
– Kupiłam tu gwiazdeczki robione na szydełku, stroik bożonarodzeniowy, przepiękne bombeczki: jedną wykonaną metodą decoupage, a drugą robioną nićmi na balonie. Mam też kartki świąteczne oraz ozdobne pudełko z ze sklejki i drugie z papierowej wikliny – wylicza jedna z kupujących. 
Kiedy na piętrze trwało świąteczne podziwianie, oglądanie i kupowanie, w sali na parterze trwał festiwal „Gwiazdkowe nutki”. Podzieleni na cztery kategorie liczni uczestnicy, od pięcioletnich przedszkolaków do 18-letnich licealistów, sięgali po bardzo urozmaicony repertuar, w tym pastorałki czy mniej popularne, ale niezaprzeczalnie piękne, pieśni świąteczne.
– Cieszy nas, że zainteresowanie twórców i wykonawców śpiewających jest bardzo duże – zauważa Jarosław Cholewicki. – Nasza impreza ma szansę rozwijać się dzięki życzliwości wielu instytucji, współdziałamy tu również od lat z Fundacją Sztuk i Dialogu, wspomaga nas też Starostwo Powiatowe w Łomży. 
– Takie inicjatywy wpisują się w misję Regionalnego Ośrodka Kultury – potwierdza Izabela Cierpikowska z ROK. – Zachwyca mnie, że trwa to tyle lat, a pomimo tylu odsłon wciąż dzieje się coś nowego, a twórcy zaskakują nas kolejnymi pomysłami. Pojawiają się też tego typu imprezy w okolicznych miejscowościach, są jarmarki miejskie, zaraz po nas pojawiło się też „Retro”, tak więc nawet jeśli ktoś nie dotrze do nas, ma szansę kupić czy zobaczyć coś ciekawego również tam.
W tym roku bożonarodzeniowy jarmark w restauracji „Retro” odbędzie się w niedzielę 17. grudnia.
W programie: warsztaty kulinarne oraz zajęcia plastyczne dla dzieci, karaoke i kiermasz świątecznego rękodzieła. Tego samego dnia zaplanowano również jarmark miejski na Starym Rynku, gdzie również nie zabraknie stoisk ze świątecznymi wyrobami, w tym z artykułami spożywczymi.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę