Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Reprezentacja powiatu, województwa i kraju poleci do Francji

- Wrażenia niezapomniane. Zaskoczony byłem przyjęciem ludzi. Ich reakcja była bardzo żywiołowa, klaskali, wiwatowali, gwizdali – opowiada Paweł Spoliński. To jeden z niepełnosprawnych tancerzy grupy „Tacy Sami” z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, która przygotowuje się do czwartego już wyjazdu do Tours we Francji na finał międzynarodowego projektu MODE H. Stał się on możliwy dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, który na ten cel przekazał 10 tysięcy złotych.

- Nasza grupa to 11 tancerzy, ale do Francji z nimi poleci jeszcze troje opiekunów – mówi Justyna Wawrzyniak, choreograf, która przygotowuje taneczny spektakl łomżan. - Wśród tancerzy są osoby, które uczestniczyły we wszystkich poprzednich naszych wyjazdach do Francji (w 2010 r. 2011 r. i 2015 r. - dop. red.), ale są też zupełnie nowi. To przede wszystkim integracja. Festiwal pokazuje, że osoby niepełnosprawne mogą tańczyć, mogą wspólnie stworzyć coś wielkiego – dodaje tłumacząc, że każda z grup uczestniczących w przedsięwzięciu przygotowuje fragment spektaklu, którego reżyserem jest francuski artysta Nello.
W tym roku tematem przewodnim jest muzyka obu Ameryk, a łomżyńska grupa „Tacy Sami” przygotowuje 9-minutowe przedstawienie inspirowane muzyką Meksyku. 
- Przygotowania trwają już od dłuższego czasu. Staramy się, aby była to zabawa. Są osoby, które potrafią zatańczyć lepiej i takie, którym wychodzi to nieco słabiej, ale tam nikt nas nie ocenia – podkreśla Justyna Wawrzyniak. - Sala, w której prezentowany jest spektakl może pomieścić dwa tysiące widzów i jest cała zapełniona. Ten występ i żywiołowe przyjęcie go przez publiczność dodaje energii do dalszej pracy.
- Udział naszego zespołu to reprezentacja powiatu, województwa i kraju, bo jesteśmy jedyną grupą z Polski, która bierze w tym udział – podkreśla Lech Szabłowski, wicestarosta łomżyński. - Ten wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie osób życzliwych – dodawał wskazując, że wsparcia powiatowi łomżyńskiemu w sfinansowaniu sześciodniowego pobytu grupy „Tacy Sami” we Francji udzieliło miasto Łomża przekazując 2 tys. zł i Urząd Marszałkowski w Białymstoku, który przekazał dotację 10 tys. zł. W poniedziałek w starostwie łomżyńskim stosowne umowy podpisali starosta Elżbieta Parzych i członek zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski. 
- Jak się puka, to się drzwi otwierają – mówił Krajewski przekonując, że uzyskanie wsparcia od władz województwa na projekty łomżyńskie nie jest – wbrew potocznemu mniemaniu niemożliwe. - To wsparcie ma podwójny wymiar. Wspieramy osoby niepełnosprawne – pokazujemy ich determinację i pasję, ale także także promujemy województwo podlaskie.          
Łomżyńska grupa „Tacy Sami” na występy we Francji będzie miała za miesiąc. Pieniędze od samorządu województwa pozwalają sfinansować przelot samolotem w obie strony. Wraz z nimi na scenie w Tours wstąpią tancerze z grup z Francji, Rumunii, Litwy, Portugalii, Łotwy i Hiszpanii.

210510110729.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę