Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 listopada 2024 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


A, B5, B10, .................. - z wizytą w archiwum

11 października 2017 r. uczniowie klasy III TL wraz z p. Magdaleną Salamońską i p. Katarzyną Szymańską uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w łomżyńskim oddziale Archiwum Państwowego w Białymstoku. Zajęcia prowadził pracownik tutejszego archiwum - pan Michał Kaczyński.

Młodzież dowiedziała się miedzy innymi o:

  • zasadach obiegu dokumentów w jednostce organizacyjnej,
  • obowiązujących systemach kancelaryjnych,
  • rzeczowym wykazie akt i oznaczeniach kategorii archiwalnych,
  • zasadach dekretacji pism,
  • funkcjonowaniu zakładowego archiwum.

Mieliśmy też okazję bliżej poznać historię łomżyńskiego archiwum oraz zakres  jakiego działania. Mogliśmy zobaczyć stare księgi metrykalne, hipoteczne, spisy ludności Łomży prowadzone przez urzędników carskiej Rosji, mapy czy kroniki miasta Łomży z lat 80-tych XX wieku. Weszliśmy również do pomieszczeń gdzie w specjalnych warunkach przechowywane są dokumenty archiwalne i mapy. Dowiedzieliśmy się, że archiwum zostało powołane   zarządzeniem  Nr 9 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowego z dnia 28 lipca 1952 roku, jako Powiatowe Archiwum Państwowe w Łomży, podległe Archiwum Akt Nowych w Warszawie.Od 1 stycznia 1954 roku stanowi ono Oddział Archiwum Państwowego w Białymstoku. Archiwum zlokalizowane jest /od 1957 roku/przy Alei Legionów 36, w jednym z budynków pozostałych po Więzieniu Łomżyńskim, w którym przez szereg lat mieściła się więzienna izba chorych.Terenem jego działania jest obszar byłego województwa łomżyńskiego.

Do zakresu działania archiwów państwowych należy w szczególności:

  • gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych wytworzonych na terenie objętym zasięgiem jego działania;
  • kontrola postępowania z materiałami archiwalnymi wchodzącymi do państwowego zasobu w: archiwach zakładowych, składnicach akt oraz jednostkach organizacyjnych z powierzonym zasobem archiwalnym;
  • wydawanie uwierzytelnionych odpisów, wypisów, wyciągów i reprodukcji przechowywanych materiałów, a także zaświadczeń na podstawie tych materiałów.

Istotnym zadaniem jest również digitalizacja zasobów, czyli przekształcenie dokumentów z formy papierowej na formę elektroniczną.

Zasób archiwum tworzą akta wytworzone w XIX i XX wieku na terenie obecnych powiatów:grajewskiego /dopiero od 1975 r./, kolneńskiego, łomżyńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego. Są to akta miasta Łomży, administracji państwowej i samorządowej (powiatów, miast, gmin/), administracji specjalnej (m.in. urzędów d/s powinności wojskowej z lat 1867-1918, komisarzy d/s włościańskich, urzędów skarbowych, statystycznych, repatriacyjnych, inspektoratów oświaty), instytucji wymiaru sprawiedliwości (sądy, prokuratury, więzienia, komornicy, notariusze, akta hipoteczne), akta stanu cywilnego (parafii rzymsko-katolickich, prawosławnych, ewangelich, okręgów bożniczych), banków, instytucji kredytowych i ubezpieczeniowych, przedsiębiorstw i zakładów, instytucji spółdzielczych, partii i organizacji politycznych (m.in. KW PZPR w Łomży), stowarzyszeń i organizacji społecznych, szkół, dokumentacja kartograficzna i rejestry ludności.

Wyjście do archiwum było etapem realizacji programu wycieczek dydaktycznych realizowanych w klasach technikum logistycznego.

Opracowała: Katarzyna   Szymańska


 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Magdalena Karwowska
cz, 12 października 2017 08:15
Data ostatniej edycji: cz, 12 października 2017 12:49:49

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę