Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

Popołudnie poetów i tańce świata

Główne zdjęcie
Wiktoria Magdziak

Joanna Pucis z Warszawy zdobyła główną nagrodę Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego od 18 lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Dwa kolejne miejsca zajęli Jadwiga Siwińska-Pacak z Warszawy i Adam Ladziński z Pułtuska, a wyróżniono 20-letnią Wiktorię Magdziak z Piątnicy. Nagrodę publiczności zdobyła Grażyna Kulesza-Szypulska z Łomży, która powtórzyła w ten sposób swe osiągnięcie sprzed ośmiu lat. Był też lokalny akcent muzyczny, świetny występ kwartetu BiOacoustic.

Komisja w składzie: przewodniczący ks. dr hab. Jerzy Sikora, poeta i krytyk literacki, poeta Mirosław Słapik i pomysłodawczyni konkursu Wiesława Czartoryska do ścisłego finału Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza zakwalifikowała w tym roku 10 wierszy. Nie wiadomo spośród jakiej ilości zgłoszeń je wybrano, ponieważ drugi rok z rzędu taka informacja nie jest podawana, „żeby nie zniechęcać uczestników”. Jest ich jednak z roku na rok coraz mniej: dla porównania na konkurs w roku 2012 wpłynęło 66 wierszy, a przed dwoma laty już tylko 40. Zauważalny jest również fakt, że w konkursie biorą udział głównie osoby starsze, w dodatku zwykle te same – z 10. tegorocznych finalistów pięcioro było laureatami wcześniejszych edycji,

a jedyną przedstawicielką młodzieży była Wiktoria Magdziak. Jurorzy nie mieli więc wielkiego problemu z wyborem zwycięzców, a trzy pierwsze nagrody powędrowały do debiutujących w łomżyńskim konkursie, ale doświadczonych poetów ze sporym dorobkiem.

1000 zł za pierwsze miejsce otrzymała Joanna Pucis: pisząca wiersze już od czasów licealnych, mająca za sobą współpracę z Piwnicą pod Baranami jeszcze za życia Piotra Skrzyneckiego, autorka bardzo osobistego wiersza „Miasteczko Betsche”

– Bardzo rzadko wysyłam wiersze na konkursy i ten jest pierwszym od kilku ładnych lat – mówi Joanna Pucis. – Stało się to przypadkiem, weszło mi gdzieś w oczy ogłoszenie akurat o tym łomżyńskim konkursie i pomyślałam: wyślę! I udało się wygrać – to ogromna radość, bardzo się cieszę i jestem poruszona!

800 zł za drugie miejsce otrzymała, również warszawianka, Jadwiga Siwińska-Pacak, autorka refleksyjnego wiersza „Jesteś taka porcelanowa...”  a miejsce trzecie i 500 zł zdobył  Adam Ladziński z Pułtuska, twórca żartobliwego utworu „Kto zamawiał leniwe”. Z wyróżnienia w wysokości 300 zł cieszyła się zaś, debiutantka wśród doświadczonych twórców, Wiktoria Magdziak z Piątnicy Poduchownej, autorka  wiersza „Życie kota”.

– Raz już coś takiego się zdarzyło, ale to był konkurs internetowy, nie było żadnego oficjalnego ogłoszenia wyników tak jak dzisiaj i to była proza – mówi Wiktoria Magdziak. – Z poezji to mój pierwszy sukces – nie spodziewałam się nawet dostania do finału i już to było dla mnie ogromnym sukcesem, a z wyróżnienia jestem bardzo zadowolona!

Co ciekawe ta uzdolniona poetycko laureatka konkursu ma...  poprawkę z języka polskiego, przez którą musiała w tym roku ponownie podchodzić do matury.

– Chodzi o pisanie swobodne i pisanie schematyczne – mówi Wiktoria Magdziak. – Nie zawsze udawało mi się wstrzelić w taki wymagany schemat, natomiast w takim wolnym pisaniu odnajduję się i realizuję, i wychodzi mi to zdecydowanie lepiej. Nie lubię też analizowania tego, co autor miał na myśli, bo tego poza nim nikt nie wie, a jest to wymagane – czekam więc na wyniki z poprawki!

Nagrodę publiczności, drugą w swym trzecim starcie w konkursie, otrzymała łomżynianka Grażyna Kulesza-Szypulska, której wiersz „Szczęśliwi ludzie” opowiada o radościach codziennego życia.

– Każda nagroda jest zaskoczeniem, szczególnie kiedy pisze się wiersze pogodne, lekkie, łatwe i przyjemne! – mówi Grażyna Kulesza-Szypulska. – Nie mają one jakiegoś podtekstu filozoficznego, nie są wierszami o wielkich sprawach – piszę o codzienności, stąd zaskoczenie, że w ogóle jestem w finale – widocznie potrzeba nam trochę pogody, trochę takiego szczęścia małego, drobnego i zarazem czegoś bardzo prostego w odbiorze!

W czasie narady jurorów kwartet BiOacoustic w składzie: Żaklina Olchowik, Michał Olchowik, Dariusz Boguski i Krzysztof Grzybek zaprezentował uczestnikom „Popołudnia poetów” program „Tańce świata”, złożony z porywających wykonań słynnych tang Richarda Galliano i Astora Piazzolli, walców musette i innych tańców z różnych rejonów świata w efektownych opracowaniach na akordeon i skrzypce solo z towarzyszeniem gitary klasycznej i kontrabasu.

 

Wojciech Chamryk

Foto: Wiktoria Magdziak
Foto: Zofia Piłasiewicz
Foto: Grażyna Kulesza-Szypulska
Foto: BiOacoustic
Foto: BiOacoustic
Foto: BiOacoustic
Foto: BiOacoustic, Michał Olchowik
Foto: BiOacoustic, Krzysztof Grzybek
Foto:
Foto: BiOacoustic, Dariusz Boguski
Foto: BiOacoustic, Żaklina Olchowik
Foto: BiOacoustic, Żaklina Olchowik
Foto: BiOacoustic, Dariusz Boguski
Foto: BiOacoustic, Żaklina Olchowik i Krystian Kossakowski
Foto: Elżbieta Ziółkowska
Foto: Mirosław Słapik
Foto: Ks. Jerzy Sikora
Foto: Wiesława Czartoryska
Foto: Joanna Pucis i Krystyna Sobocińska
Foto: Jadwiga Siwińska-Pacak i Krystyna Sobocińska
Foto: Adam Ladziński

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę