Będziesz żył na wieki. ...
Od wielu lat tradycją szkolną jest wystawianie widowiska z okazji Świąt Wielkanocnych. W tym roku młodzież pod kierunkiem p. Ewy Przystępskiej przygotowała spektakl pt. "Będziesz żył na wieki..." W doniosłą atmosferę świąt wprowadziła wszystkich doskonała gra aktorska uczniów i wyjątkowa oprawa taneczna i muzyczna.
"Od czasów Chrystusa każdy grób jest drugą kolebką. Tu nic się nie kończy, ale na nowo się zaczyna. Każdy cmentarz jest tylko sypialnią, gdzie się teraz śpi, podobnie jak śpi ziarno w ziemi oczekując wiosny.
My także oczekujemy godziny przebudzenia. Na głos anielskiej trąby dźwigniemy głowę, uwolnimy się z więzów, złamiemy pieczęcie śmierci, odrzucimy kamień grobowy i wyjdziemy ku światłości. ..."
To tylko fragment pięknego Misterium przedstawionego przez uczniów z klasy III TA, III A, IV TA, II TCR, I TL, I TA oraz zepołu tanecznego AKAT, którego trenerem jest Pan J. Baczewski.
Dziękujemy za chwilę zadumy nad życiem, śmiercią i Zmartwychwstaniem, za piękną "ucztę duchową" i wspaniałe wprowdzenie w atmosferę Świąt Wielkanocnych.
Bo Wielkanoc ...
- to czas, który potwierdza doniosłą obietnicę naszego zmartwychwstania, umacnia wiarę chrześcijańską i uwieńcza nadzieję.
- to pewność, że po trudach i mozołach, po walkach ciemności i śmierci, nastąpi Zmatrwychwstanie,
- to czas zadumy nad własnym życiem i nad życiem w ogóle.
Wielkanoc to także tradycje z dzieciństwa, tradycja święcenia pokarmów i spotkań rodzinnych oraz tradycja dzielenie się jajkiem.
Zgodnie z tradycją każda z rzeczy, którą wkładamy do koszyczka ze święconką ma swój symbol. Żadna nie jest przypadkowa i odnosi się do sensu świąt Wielkanocnych. W święconce powinny znaleźć się:
Baranek Wielkanocny - to znak ofiary i męki Chrystusa, który swoją śmierć na krzyżu przyjął spokojnie, pokornie, bez żalu.
Jajko - to dar symbolizujący nowy początek, narodziny, zmartwychwstanie.
Chleb - symbolizuje on Chrystusa będącego chlebem życia dla chrześcijan.