Rocznica Zbrodni Katyńskiej 1940
Przed Pomnikami Sybiraków i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej uczczono w Łomży rocznicę Zbrodni Katyńskiej, II Masową Wywózkę Łomżyniaków na Nieludzką Ziemię oraz rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Społeczność "Ekonomika" niezwykle uroczyście uczciła pamięć Polaków, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie, ... Młodzież pod kierunkiem Pani Izy Haponik i Pana Michała Bąkowskiego przygotowała spektakl słowno-muzyczny.
W katyńskim lesie
Bo nawet wiatr, choć był świadkiem
Po świecie jej nie rozniesie ...
Bo tylko księżyc-niemowa
Płynąc nad smutną mogiłą,
Mógłby zaświadczyć poświatą
Jak to naprawdę było?...
11 kwietnia 1943 r. radio niemieckie podało informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu wraz z innymi jeńcami polskimi podjęło Biuro Polityczne KC WKP(b) 5 marca 1940 r. W sumie w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę dokonanej 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się 240-250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów. Szef NKWD Ławrientij Beria już 19 września 1939 r. powołał Zarząd do Spraw Jeńców Wojennych i Internowanych przy NKWD oraz nakazał utworzenie sieci obozów. Na początku października 1939 r. zaczęto zwalniać część jeńców-szeregowców. W tym samym czasie podjęto decyzję o utworzeniu obozów oficerskich w Starobielsku i Kozielsku oraz obozu w Ostaszkowie, przeznaczonego dla funkcjonariuszy policji, KOP i więziennictwa. Pod koniec lutego 1940 r. we wspomnianych obozach więziono 6192 policjantów i funkcjonariuszy wyżej wymienionych służb oraz 8376 oficerów.
3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Z Kozielska 4404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób. Na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. NKWD wymordowało także 7305 obywateli polskich przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego.
(...) "Już tyle lat minęło.
Powinno przestać boleć.
Odeszło, odpłynęło ...
- Nie mogę się wyzwolić!
... Bieleja w stepie kości...
Ten obraz mnie opętał.
(...) Syberoi, bądź przeklęta,
Zatrułaś moją duszę.
(...)Ta ziemia straszna ... święta?
Te nasze polskie losy..."