I raz na ludowo
Tradycją naszej szkoły są spotkania poetyckie organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy Panią Iwonę Listowską i Pana Andrzeja Kubraka w ramach projektu "Poezja w Ekonomiku". Tegoroczne święto poezji odbyło się 30 marca br. pod hasłem: I raz na ludowo.
Polska sztuka ludowa stanowi nieprzebrane bogactwo. Przez swoją wyjątkowość wyróżnia nas w wielokulturowym świecie. Ludowość dla dzisiejszego odbiorcy, zmęczonego natłokiem informacji i obrazów, tęskniącego za równowagą, jest swego rodzaju oderwaniem od kultury masowej. Gwałtowne zmiany, szaleńcze tempo życia i postęp techniczny nie dla wszystkich okazały się spełnieniem nadziei. Toteż nieobca jest dziś nostalgia i pragnienie ziszczenia marzenia „wsi spokojnej, wsi wesołej”.
Uczestnicy spotkania obejrzeli występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Łomża działającego przy Regionalym Ośrodku Kultury w Łomży pod kierunkiem Pani Justyny Wawrzyniak.
Poezję ludową i poezję inspirowaną twórczością ludową - utwory osadzone w realiach naszego regionu, które stają się swego rodzaju metryczką tej ziemi - czytali uczniowie naszej szkoły: Barbara Borawska - Obzietnica, Justyna Chaberek - Lipcowe słonko, Anna Tyszka - Ballada kurpiowska, Kamil Liżewski - Wiatrak, Edyta Kruk - Stary puszczak Walenty, Ada Mieczkowska - Kłopoty Tomka, Katarzyna Wiśniewska - Niedziela Palmowa, Klaudia Piaścik - Ballada o Władku.
Pani Czesława Kaczyńska, Prezes Oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, opowiedziała o tradycjach kurpiowskich. Można było obejrzeć i kupić wykonane przez nią wycinanki, pisanki, palmy wielkanocne, serwetki i obrusy. Spotkanie I raz na ludowo przeniosło zebranych do chłopskich chat, na pola, łąki.
Opr.: I. Listowska, A. Kubrak