Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5909

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


I raz na ludowo

Tradycją naszej szkoły są spotkania poetyckie organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy Panią Iwonę Listowską i Pana Andrzeja Kubraka w ramach projektu "Poezja w Ekonomiku". Tegoroczne święto poezji odbyło się 30 marca br. pod hasłem: I raz na ludowo.

Polska sztuka ludowa stanowi nieprzebrane bogactwo. Przez swoją wyjątkowość wyróżnia nas w wielokulturowym świecie. Ludowość dla dzisiejszego odbiorcy, zmęczonego natłokiem informacji i obrazów, tęskniącego za równowagą, jest swego rodzaju oderwaniem od kultury masowej. Gwałtowne zmiany, szaleńcze tempo życia i postęp techniczny nie dla wszystkich okazały się spełnieniem nadziei. Toteż nieobca jest dziś nostalgia i pragnienie ziszczenia marzenia „wsi spokojnej, wsi wesołej”.

Uczestnicy spotkania obejrzeli występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Łomża działającego przy Regionalym Ośrodku Kultury w Łomży pod kierunkiem Pani Justyny Wawrzyniak.

Poezję ludową i poezję inspirowaną twórczością ludową - utwory osadzone w realiach naszego regionu, które stają się swego rodzaju metryczką tej ziemi - czytali uczniowie naszej szkoły: Barbara Borawska - Obzietnica, Justyna Chaberek - Lipcowe słonko, Anna Tyszka - Ballada kurpiowska, Kamil Liżewski - Wiatrak, Edyta Kruk - Stary puszczak Walenty, Ada Mieczkowska - Kłopoty Tomka, Katarzyna Wiśniewska - Niedziela Palmowa, Klaudia Piaścik - Ballada o Władku.

Pani Czesława Kaczyńska, Prezes Oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, opowiedziała o tradycjach kurpiowskich. Można było obejrzeć i kupić wykonane przez nią wycinanki, pisanki, palmy wielkanocne, serwetki i obrusy. Spotkanie I raz na ludowo przeniosło zebranych do chłopskich chat, na pola, łąki.

Opr.: I. Listowska, A. Kubrak

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Magdalena Karwowska
pt, 31 marca 2017 10:57
Data ostatniej edycji: pt, 31 marca 2017 15:36:23

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę