sobota, 16 grudnia 2017 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5796

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Żołnierze ci stanowili ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

 

Dzień 1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

28 lutego w sali widowiskowej  Szkół Katolickich odbyło się spotkanie poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Uczestniczyli w nim nasi uczniowie. W pierwszej części wystąpił  prof. Krzysztof Sychowicz, który opowiedział młodzieży historię ruchu niepodległościowego po II wojnie światowej  na  ziemi łomżyńskiej.

Następnie  obejrzeliśmy film dokumentalny o jednym z „Niezłomnych”  kpt. Kazimierzu Kamieńskim ps. „Huzar”  przygotowany przez IPN oddział w Białymstoku.

Całe spotkanie zrobiło na młodzieży duże wrażenie.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
wt, 28 lutego 2017 21:12
Data ostatniej edycji: śr, 01 marca 2017 12:23:45

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0