Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Hanka Gałązka z Łomży p.o. prezesa Wspólnoty Polskiej

Główne zdjęcie
Hanka Gałązka

Hanka Gałązka, prezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży, teraz kieruje pracami całego stowarzyszenia. Po śmierci prezesa Longina Komołowskiego Hanka Gałązka tymczasowo objęła opuszczone przez niego stanowisko. – Byłam wiceprzewodniczącą Rady Krajowej i po śmierci pana Komołowskiego ten obowiązek spadł na mnie – mówi Hanka Gałązka. – Miesiąc po jego śmierci Rada Krajowa wybrała mnie jednogłośnie i będę sprawować tę funkcję aż do wyborów nowego prezesa.

Longin Komołowski zmarł w wieku 68 lat 30 grudnia ubiegłego roku. Ten zasłużony dla niepodległości opozycjonista i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka funkcję prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” sprawował od sześciu lat, a jego kolejna kadencja miała upłynąć dopiero w 2020 roku.  Do momentu wyboru nowego prezesa stowarzyszenia, podczas nadzwyczajnego walnego zebrania delegatów „Wspólnoty Polskiej” 4. marca, funkcję tę będzie pełnić Hanka Gałązka.
– To trudny dla nas okres, bo nie ma stabilności finansowej – podkreśla prezes Gałązka. – Działamy na zasadzie konkursów, tak jak wszystkie inne organizacje mamy dotacje finansowe. Liczymy, że złożone przez nas projekty będą zaakceptowane. W minionym roku otrzymaliśmy 21 milionów złotych, dzięki czemu realizowaliśmy działania nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie.
Są wśród nich projekty dotyczące kultury, oświaty, mediów i sportu. Dużym przedsięwzięciem jest rozpoczęta już budowa Domu Polskiego we Lwowie, zainicjowana przez Longina Komołowskiego z dużym poparciem Senatu. Stowarzyszenie opiekuje się też 160 polskimi repatriantami z Kazachstanu. Przebywają oni w Domu Polonii w Pułtusku, intensywnie uczą się języka polskiego i podnoszą swoje kwalifikacje, aby znaleźć pracę i sukcesywnie osiedlać się na terenie kraju. 
– Zabytkowy zamek w Pułtusku też czeka kosztowny remont, dlatego cały czas poszukujemy skąd wziąć na to pieniądze – mówi Hanka Gałązka. – Mam nadzieję, że nasze projekty składane do Senatu czy licznych ministerstw zostaną zaakceptowane.  
Na tę chwilę wiadomo już, że stowarzyszenie dysponuje środkami na organizację w czerwcu 17 łomżyńskich Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły, ale planuje też inne działania na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wznowienie idei szkół patronackich oraz organizowania pobytów edukacyjnych naszych najmłodszych rodaków. 
– Pracy mam teraz bardzo dużo – nie kryje Hanka Gałązka. – Co prawda nie jestem codziennie w Warszawie, ale często, co drugi dzień. Rozmawiamy też z kandydatami, przygotowujemy zjazd nadzwyczajny. Nie odmówiłam pomocy w sytuacji awaryjnej. Coś chyba znaczę, skoro zostałam jednogłośnie wybrana, cieszę się z tego, ale to wystarczy: nie chciałabym już kandydować, niech to robią młodsi.

Wojciech Chamryk


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę