Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Nagrody prezydenta dla twórców kultury

Główne zdjęcie
Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki, w imieniu Donaty Godlewskiej - bratanica Małgorzata Skrodzka, w imieniu Zenona Faszyńskiego - siostra poety Ewa Kaczmarczyk, wiceprezydent Agnieszka Muzyk, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, solista operowy Jacek Szymański i działacz społeczny Czesław Rybicki

Poeta Zenon Faszyński (1955-2017), śpiewak operowy Jacek Szymański, historyk Czesław Rybicki i dyrygent Jan Miłosz Zarzycki to laureaci nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2016. Nagrodę specjalną za całokształt pracy otrzymała historyk i archiwista Donata Godlewska, autorka słynnej książki „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej” i wielu innych prac dotyczących Łomży. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Nagrody prezydenta Łomży za osiągnięcia w dziedzinie kultury są przyznawane od 2005 roku. Siedmioosobowa kapituła za rok ubiegły spośród spełniających formalne wymogi 10 kandydatur wybrała pięć, które prezydent Mariusz Chrzanowski zatwierdził. Miało to miejsce w listopadzie, ale przykuty do wózka inwalidzkiego, schorowany poeta Zenon Faszyński, debiutujący w 1996 roku, już nie zdołał odebrać nagrody – zmarł 15 dni przed doroczną galą.

– Poeci już za życia są nieśmiertelni! – przywoływał słowa Horacego Mariusz Chrzanowski, zapowiadając, że miasto zamierza wydać tomik poezji Zenona Faszyńskiego, by przybliżyć jego wiersze szerszemu gronu czytelników, zwłaszcza młodzieży.

– Dla mnie to było zaskoczenie, że ktoś go jeszcze pamięta! – mówi siostra poety Ewa Kaczmarczyk. – Najpierw był w Warszawie, miał w osierdziu wodę i już wtedy mi powiedział, że jedzie po śmierć... Przekonywałam go, że jedzie po zdrowie, ale było tego zdrowia coraz mniej. Po powrocie miał udar mózgu, czuł się coraz gorzej i już tego wręczania nagród nie doczekał...

Kapituła doceniła też dokonania dwóch muzyków. Pierwszy to Jacek Szymański, tenor i twórca Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, zaś drugi Jan Miłosz Zarzycki, od 2004 roku dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży i twórca Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”.

– Nie spodziewałem się, że zostanę laureatem nagrody prezydenta Łomży! – mówi Jacek Szymański. – Dziękuję kapitule za to wyróżnienie, ale mam świadomość, że człowiek sam nie jest w stanie wiele zdziałać, zatem wokół mnie przy festiwalu jest zgromadzonych bardzo wielu ludzi i myślę, że to taka zespołowa nagroda!

– Ta nagroda jest dla mnie wielkim zaszczytem! – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. – Interpretuję ją też w taki sposób, że jest to wyróżnienie dla instytucji którą kieruję, a to, co robimy zyskuje uznanie i jest dobrze postrzegane – to jest duża radość dla artysty!

Nagrody finansowe, dyplomy i statuetki autorstwa Ewy Skłodowskiej – postacie lotników, symbolizujące unoszenie się ponad przeciętność, otrzymało też dwoje historyków, Czesław Rybicki z Łomżyńskiego Bractwa Historycznego i Donata Godlewska, wieloletni kierownik Archiwum Państwowego w Łomży i honorowa obywatelka tego miasta.

– Ta nagroda jest dla mnie zaskoczeniem, bo historia jeszcze kilka lat temu była dziedziną niszową, ale też podsumowaniem wieloletniej pracy dotyczącej historii naszego regionu – mówi pasjonat lokalnej historii Czesław Rybicki. – Jest to też dla mnie zastrzyk energii, żeby dalej pracować, badać i szukać w archiwach nowych informacji, żeby te białe plamy usuwać!

– Chciałam serdecznie podziękować w imieniu mojej cioci Donaty Godlewskiej, będzie na pewno wzruszona i szczęśliwa! – mówiła, reprezentująca 92-letnią laureatkę, bratanica Małgorzata Skrodzka.

Galę uświetnił krótki występ tria jazzowej wokalistki Niki Lubowicz. Znanej już doskonale łomżyńskiej publiczności z występów na Novum Jazz Festival solistce towarzyszyli: grający na skrzypcach brat Dawid Lubowicz oraz gitarzysta Krzysztof Lenczowski.

 

Wojciech Chamryk

Foto: Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki, w imieniu Donaty Godlewskiej - bratanica Małgorzata Skrodzka, w imieniu Zenona Faszyńskiego - siostra poety Ewa Kaczmarczyk, wiceprezydent Agnieszka Muzyk, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, solista operowy Jacek Szymański i działacz społeczny Czesław Rybicki
Foto: Śpiewak operowy Jacek Szymański, bp Tadeusz Bronakowski i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Foto: Jazzowe Trio wokalistki Niki Lubowicz
Foto: Nika Lubowicz
Foto: Dawid Lubowicz
Foto: Krzysztof Lenczowski
Foto: Nika Lubowicz
Foto: Jarosław Antoniuk i Ewa Sznejder
Foto: Wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk
Foto: Naczelnik Centrum Współdziałania Społecznego Ewa Sznejder
Foto: Poeta Zenon Faszyński z ekranu
Foto: W imieniu Zenona Faszyńskiego Nagrodę odbiera siostra poety Ewa Kaczmarczyk z rąk prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydent Agnieszki Muzyk
Foto: Śpiewak Operowy Jacek Szymański otrzymuje Nagrodę z rąk prezydenta Łomży  Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydent Agnieszki Muzyk
Foto: Śpiewak operowy, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża Jacek Szymański
Foto: Działacz społeczny Czesław Rybicki w towarzystwie prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydent Agnieszki Muzyk
Foto: Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki odbiera Nagrodę z rąk prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydent Agnieszki Muzyk
Foto: Dyrygent, dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Donata Godlewska, z ekranu
Foto: W imieniu Donaty Godlewskiej nagrodę odbiera bratanica Małgorzata Skrodzka
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski
Foto: Jazzowe Trio wokalistki Niki Lubowicz
Foto:
Foto: Jazzowe Trio wokalistki Niki Lubowicz
Foto: Jazzowe Trio wokalistki Niki Lubowicz

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę