Nagrody prezydenta dla twórców kultury
Poeta Zenon Faszyński (1955-2017), śpiewak operowy Jacek Szymański, historyk Czesław Rybicki i dyrygent Jan Miłosz Zarzycki to laureaci nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2016. Nagrodę specjalną za całokształt pracy otrzymała historyk i archiwista Donata Godlewska, autorka słynnej książki „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej” i wielu innych prac dotyczących Łomży. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.
Nagrody prezydenta Łomży za osiągnięcia w dziedzinie kultury są przyznawane od 2005 roku. Siedmioosobowa kapituła za rok ubiegły spośród spełniających formalne wymogi 10 kandydatur wybrała pięć, które prezydent Mariusz Chrzanowski zatwierdził. Miało to miejsce w listopadzie, ale przykuty do wózka inwalidzkiego, schorowany poeta Zenon Faszyński, debiutujący w 1996 roku, już nie zdołał odebrać nagrody – zmarł 15 dni przed doroczną galą.
– Poeci już za życia są nieśmiertelni! – przywoływał słowa Horacego Mariusz Chrzanowski, zapowiadając, że miasto zamierza wydać tomik poezji Zenona Faszyńskiego, by przybliżyć jego wiersze szerszemu gronu czytelników, zwłaszcza młodzieży.
– Dla mnie to było zaskoczenie, że ktoś go jeszcze pamięta! – mówi siostra poety Ewa Kaczmarczyk. – Najpierw był w Warszawie, miał w osierdziu wodę i już wtedy mi powiedział, że jedzie po śmierć... Przekonywałam go, że jedzie po zdrowie, ale było tego zdrowia coraz mniej. Po powrocie miał udar mózgu, czuł się coraz gorzej i już tego wręczania nagród nie doczekał...
Kapituła doceniła też dokonania dwóch muzyków. Pierwszy to Jacek Szymański, tenor i twórca Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, zaś drugi Jan Miłosz Zarzycki, od 2004 roku dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży i twórca Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”.
– Nie spodziewałem się, że zostanę laureatem nagrody prezydenta Łomży! – mówi Jacek Szymański. – Dziękuję kapitule za to wyróżnienie, ale mam świadomość, że człowiek sam nie jest w stanie wiele zdziałać, zatem wokół mnie przy festiwalu jest zgromadzonych bardzo wielu ludzi i myślę, że to taka zespołowa nagroda!
– Ta nagroda jest dla mnie wielkim zaszczytem! – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. – Interpretuję ją też w taki sposób, że jest to wyróżnienie dla instytucji którą kieruję, a to, co robimy zyskuje uznanie i jest dobrze postrzegane – to jest duża radość dla artysty!
Nagrody finansowe, dyplomy i statuetki autorstwa Ewy Skłodowskiej – postacie lotników, symbolizujące unoszenie się ponad przeciętność, otrzymało też dwoje historyków, Czesław Rybicki z Łomżyńskiego Bractwa Historycznego i Donata Godlewska, wieloletni kierownik Archiwum Państwowego w Łomży i honorowa obywatelka tego miasta.
– Ta nagroda jest dla mnie zaskoczeniem, bo historia jeszcze kilka lat temu była dziedziną niszową, ale też podsumowaniem wieloletniej pracy dotyczącej historii naszego regionu – mówi pasjonat lokalnej historii Czesław Rybicki. – Jest to też dla mnie zastrzyk energii, żeby dalej pracować, badać i szukać w archiwach nowych informacji, żeby te białe plamy usuwać!
– Chciałam serdecznie podziękować w imieniu mojej cioci Donaty Godlewskiej, będzie na pewno wzruszona i szczęśliwa! – mówiła, reprezentująca 92-letnią laureatkę, bratanica Małgorzata Skrodzka.
Galę uświetnił krótki występ tria jazzowej wokalistki Niki Lubowicz. Znanej już doskonale łomżyńskiej publiczności z występów na Novum Jazz Festival solistce towarzyszyli: grający na skrzypcach brat Dawid Lubowicz oraz gitarzysta Krzysztof Lenczowski.
Wojciech Chamryk