Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Sobótka w Nowogrodzie

Płonące ogniska, tańczące i śpiewające wokół nich dziewczyny w białych sukmanach i z wiankami na głowach. ,,A na Jana, a na Jana...” - sobótkowe widowisko obrzędowe połączone z puszczaniem wianków na Narwi można było podziwiać w sobotnią noc w Nowogrodzie. Wszystko przypominało niegdysiejsze Noce świętojańskie gdy sobótka była świętem miłości, pełnym magicznych praktyk...

Noc świętojańska przypada z 23 na 24 czerwca. Jest to najkrótsza noc w roku. W dniu przesilenia letniego ogień jednoczy się z wodą, żywi z duchami zmarłych, kobiety z mężczyznami. Dawniej wierzono, że jest to noc niezwykła. Tamte tradycje próbują ożywić mieszkańcy Nowogrodu i współpracujący z nimi z pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Sobótkowe świętowanie wpleciono w program XII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Impreza rozpoczęła się w sobotnie popołudnie na polanie za tamtejszym Hotelem Zbyszko, gdzie od kilku tygodni stoi największa w północno-wschodniej Polsce wiata, zdolna pomieścić pod dachem kilka tysięcy widzów.
Obrzędy Nocy świętojańskiej poprzedziły występy kapel i zespołów ludowych. Były także zabawy i konkursy w tym ten dla dziewic na najładniejszy wianek...
Gdy słońce zaszło na polanie przy rzece zapłonęły ogniska. Z trzech stron zbliżały się do nich poubierane w białe płócienne suknie z wiankami na głowach i z wiankami ze świecami w dłoniach młode dziewczyny i młodzieńcy z pochodniami... W sumie około 40 osób. Przez kilkadziesiąt minut, tak jak przed setkami lat, dziewczęta tańczyły wokół ognisk, śpiewały piosenki, chłopcy przeskakiwali przez ogniska... Następnie wszyscy śpiewając piosenki przeszli tuż nad brzeg Narwi, gdzie – jak każe tradycja - dziewczęta wrzuciły wianki do wody.
210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę