Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Średniowiecze w Łomży

Nietypową zabawę z historią proponuje łomżanom Muzeum Północno Mazowieckie - wyprawy w czasie. Dziś łomżanie mogą pooglądać, posmakować i podotykać średniowiecza. Muzeum wraz z Łomżyńską Grupą Odtwórstwa Historycznego „Spiritus Temporis” zorganizowały piknik historyczny... w średniowieczu. Są rycerze, zakonnik, białogłowy, paciorki i podpłomyki...

Ze względu na pogodę imprezę, która miał odbyć się na muzealnym podwórzu przeniesiono do budynku Muzeum przy ul. Krzywe Koło. Jak podkreśla Jerzy Jastrzębski dyrektor Muzeum jeżeli chmury się rozejdą i nad Łomżą zaświeci słońce natychmiast rycerze wyjdą na zewnątrz budynku by stoczyć zaplanowane boje. Póki co kilkanaście osób poubieranych w średniowieczne stroje przechadza się wśród eksponatów wystawy „Lepione, toczone” prezentującej sztukę garncarską regionu na przełomie kilku tysięcy lat.

Wewnątrz budynku Muzeum rozstawiły swe „warsztaty pracy” średniowieczne gospodynie domowe. Lepią gliniane garnki, nawlekają paciorki na rzemienie i przygotowują średniowieczne podpłomyki....
Piotr Gryko – średniowieczny franciszkanin – tłumaczy, stroje w które poprzebierani są członkowie Łomżyńskiej Grupy Odtwórstwa Historycznego, choć wykonane w XXI wieku są rekonstrukcjami strojów noszonych w Polsce przed setkami lat. Wszystkie zostały wykonane własnoręcznie... Łomżanie rozmiłowani w średniowieczu sami szyją sobie ubrania - łącznie ze skórzanymi butami, rycerze sami wykonują swoje zbroje, a białogłowy średniowieczne ozdoby... Jak podkreśla „starają się aby ich wygląd był jak najbardziej upodobniony do tego spotykanego w XIII – XV wiekach.”

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: fot. www.rycerze.pl

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę