Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


"Twoja krew, moje życie"

O tym, że krew to bezcenny lek, którego pomimo ogromnego postępu medycyny wciąż nie można wyprodukować w laboratoriach, wiedzą niemal wszyscy. Nadal istnieje jednak potrzeba obalania mitów związanych z krwiodawstwem oraz kształtowania postaw prospołecznych wśród młodych ludzi. Z tego powodu nasza szkoła po raz drugi uczestniczy w akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie” organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej pt. „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020”.

W ramach tego programu, wszyscy uczniowie klas II Ekonomika zostaną w bieżącym roku szkolnym zaznajomieni z honorowym dawstwem krwi i po ukończeniu 18 roku życia będą mogli podjąć świadomą decyzję w tym zakresie.

Podobna akcja edukacyjna przeprowadzona w ubiegłym roku, wciąż przynosi owoce. Szczególnie widoczne jest to podczas poboru krwi w szkole. „Z tego co wiem to w Polsce grupę krwi 0Rh- ma 6% ludzi. Ktoś kto ma tę grupę może otrzymać tylko taką samą krew, ale swoją oddać może każdemu. Więc lepiej żeby mieli jej zapas” – tak motywuje swoją decyzję o zostaniu Honorowym Dawcą Krwi Artur Cudnik z kl. IV TA. Jego koleżanka z klasy, Ilona Kaczyńska, dodaje, że „tak naprawdę to nigdy nie wiadomo, której grupy krwi może zabraknąć w nagłym wypadku – możliwe, że akurat tej, która wcale do najmniej spotykanych nie należy”. I choć Ilona bardzo boi się igieł, przezwyciężyła ten lęk, bo chęć bycia dawcą była w jej przypadku silniejsza. Z kolei Patryk Bućkowski systematycznie oddaje krew, „bo ratuje komuś życie; wie też, że jeśli on będzie potrzebował krwi, może liczyć na innych”.

W czwartek 13 października 2016 r. nasi uczniowie i nauczyciele oddali łącznie 15250 ml krwi, a do grona krwiodawców Ekonomika dołączyło 18 osób. Są to:

1. Katarzyna Białobrzeska
2. Ewelina Borawska
3. Mateusz Boryszewski
4. Justyna Chaberek
5. Grzegorz Cwalina
6. Renata Danowska
7. Krzysztof Dobkowski
8. Maciej Gawkowski
9. Albert Godlewski
10. Jolanta Jurkowska
11. Aleksandra Konopka
12. Kamil Kotowski
13. Sylwia Nitkiewicz
14. Emilia Perka
15. Magda Szymanowska
16. Mateusz Szymański
17. Sylwia Wierzbowska
18. Daria Witkowska

W szkole nie brakuje również tzw. dawców stałych, to znaczy systematycznie oddających honorowo krew, zarówno w placówkach Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jak i podczas akcji organizowanych w szkole. W czwartek, po raz kolejny podzieliły się krwią z potrzebującymi następujące osoby:

1. Aminat Aydaeva
2. Kamil Baranowski
3. Karol Bączek
4. Arkadiusz Czartoryski
5. Barbara Jałbrzykowska
6. Natalia Konopka
7. Martyna Lipnicka
8. Paulina Mrozowicz
9. Marek Nacewicz
10. Olga Ratuszna
11. Damian Rogiński
12. Natalia Rutkowska
13. Dominik Sobociński
14. Alicja Taraszkowska
15. Patryk Zalewski
16. Paulina Żebrowska

Sześciu kolejnym dziewczętom gotowym do donacji (Żaklinie Jesionkowskiej, Ilonie Kaczyńskiej, Justynie Niecikowskiej, Natalii Sobiech, Katarzynie Szabłowskiej i Sylwii Wesołowskiej) tym razem nie udało się oddać krwi, ale zapewniają, że to niepowodzenie ich nie zniechęca i podejmą kolejne próby.

Wszystkim osobom zaangażowanym w tę niezwykłą pomoc polskiemu społeczeństwu serdecznie gratulujemy. Słowa uznania i serdeczne podziękowania składa Wam również kierownik łomżyńskiego terenowego oddziału Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku – pani doktor Anna Ogrodnik-Wycik.

Do zobaczenia podczas kolejnej akcji krwiodawstwa w szkole. Pamiętajcie również o II edycji konkursu promującego systematyczne oddawanie krwi pod hasłem „Super Krwiodawca Ekonomika”.

 

Zdjęcia: Klaudia Kołakowska, kl. III TL

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Magdalena Karwowska
so, 15 października 2016 10:37
Data ostatniej edycji: so, 15 października 2016 12:15:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę