Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

W kolejce po dach nad głową

Główne zdjęcie
Budowany blok komunalny przy ul. Kamiennej

- W tegorocznym budżecie miasta Łomża zapisana jest kwota 113 tys. zł na wypłatę odszkodowań pod orzeczone wyroki sądowe za niezapewnienie mieszkań socjalnych - informuje inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego. - W pierwszym półroczu 2016 roku wypłacono 31 tysięcy 383 zł 84 gr za 16 lokali, należących do Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Miasto Łomża wypłaca rocznie przeważnie około 60 tys. zł za niedostarczenie mieszkań socjalnych.

Miasto Łomża posiada 70 lokali socjalnych. Usytuowane są one w starych zasobach komunalnych, między innymi, przy ulicach: Bernatowicza, Dworna, Sikorskiego, Polowa. Lokale socjalne różnią się od mieszkań komunalnych także tym, tłumaczy inspektor Łukasz Czech, że charakteryzują się obniżonym standardem, np.: ogrzewanie piecowe, brak samodzielnej łazienki, wc usytuowane na klatce schodowej lub poza budynkiem. Czynsz za taki lokal wynosi 50 procent stawki najniższego czynszu, obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym. Lokale socjalne przyznawane są w pierwszej kolejności: osobom (gospodarstwom domowym), którym sąd w wyroku orzekającym o przymusowym opróżnieniu lokalu przyznał prawo do takiego lokalu, oraz osobom (gospodarstwom domowym), niemającym zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i znajdujących się w niedostatku.

Lokale socjalne wynajmowane są na czas oznaczony, to jest: jednego roku na rzecz osób z eksmisji oraz trzech lat na rzecz osób ubogich. W 2010 r. przyznano 4 lokale socjalne, w 2011 r. - 6, w 2012 r. - 8, w 2013 r. - 8, w 2014 r. - 4, w 2015 r. - 5, zaś w bieżącym roku przyznano jeden taki lokal. Na sytuację najuboższych łomżan w zapewnienie dachu na głową bardzo niewielki wpływ ma Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jeśli ktoś nie nadużywa alkoholu i stara się zapewnić sobie i rodzinie źródło utrzymania, ma szansę na poparcie wniosku o przyspieszenie przydziału mieszkania, choćby w postaci lokalu socjalnego. - Jeśli pracownik socjalny po rozpoznaniu sytuacji materialno-bytowej widzi potrzebę, wnioskuje do prezydenta lub bezpośrednio do działu lokalowego w wydziale spraw społecznych Urzędu Miejskiego – wyjaśnia dyrektor MOPS Wiesław Jagielak. I odwrotnie – jeśli w ratuszu są wątpliwości, czy komuś warto przydzielić mieszkanie lub lokal, pytanie trafia do MOPS.

Trwa budowa nowego, wyczekiwanego bloku komunalnego z lokalami socjalnymi przy Kamiennej. Inwestycja ma się zakończyć w II półroczu 2017 r. Na mieszkania w powstającym budynku socjalnym miasto nie prowadzi żadnej osobnej listy. Zatem jedyną listą obowiązującą jest lista przydziału mieszkań.
Inwestycja przy kamiennej bez wątpienia polepszy, ale nie rozwiąże trudnej sytuacji mieszkaniowej w Łomży. Obecnie na liście przydziału mieszkań znajduje się 139 rodzin, zaś na liście osób oczekujących na pomieszczenie socjalne lub tymczasowe - 96 rodzin lub osób. 
Władze miasta mówią już planach budowy kolejnych bloków. Następna taka inwestycja ma być ona uwzględniona w propozycji przyszłorocznego budżetu miasta.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę