Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Poetycki jubileusz księdza Sikory

Ks. Jerzy Sikora, poeta, krytyk literacki i profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przed laty wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży oraz redaktor naczelny „Głosu Katolickiego”, świętuje 30-lecie pracy twórczej. Zdobył w tym czasie wiele poetyckich laurów, napisał pierwszą w Polsce monografię twórczości kaznodziejskiej ks. Tischnera, a swój dorobek poety podsumował właśnie ósmym tomikiem „Chińska porcelana” z wybranymi i najnowszymi wierszami. Promocja tego jubileuszowego wydawnictwa odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Wtorkowe spotkanie w sali na poddaszu zaczęło się od zupełnie niepotrzebnego – gdyż niemal wszyscy uczestnicy mieli przed sobą kupione właśnie tomiki – odczytania długiego wstępu do „Chińskiej porcelany” pióra Krzysztofa Koehlera. Później głos zabrał główny bohater wieczoru, wspominający z rozrzewnieniem 11 lat spędzonych w Łomży oraz początki swej twórczości. 
– Mój debiut poetycki miał miejsce w 1986 roku – mówi ks. Jerzy Sikora. – Kończyłem wtedy w Łomży seminarium i moje wiersze ukazały się w tygodniku „Radar”. Również tam debiutowałem jako krytyk literacki esejem „Taniec ciemności z jasnością” o poezji Jana Leończuka. 
W tym samym roku ukazał się pierwszy tomik księdza-poety „Kamienowanie płatka róży”, a po nim kolejne. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy były też liczne sukcesy w ogólnopolskich konkursach poetyckich czy nagrody, np. im. brata Alberta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji religijnej. Literackie zainteresowania ks. Sikory zaowocowały też ukończeniem filologii polskiej i dalszym kształceniem się w tym kierunku, uwieńczonym trwającą od 16 lat pracą w Katedrze Literatury Polskiej XX wieku UKSW oraz pionierską w Polsce monografią „Twórczość kaznodziejska ks. Józefa Tischnera. Studium literacko-homiletyczne”.  
Związki ks. Sikory z Łomżą są też widoczne w tomiku „Chińska porcelana”, bowiem autorką ilustrujących go akwarel jest Iwona Sielska, redakcją i korektą tekstu zajęła się Wiesława Teresa Czartoryska, a składem i łamaniem Marek Jadczak. Wśród 50 składających się na to wydawnictwo wierszy przeważają starsze, chociaż jest też kilkanaście najnowszych. 
– Były one dobierane według bardzo osobistego klucza – mówi ks. Jerzy Sikora. – Są to wiersze, które chciałem jeszcze raz przywołać. Poprzez upływający czas następuje pewna weryfikacja, ale są to nadal, mimo upływu 20 czy 30 lat, ważne dla mnie teksty.
Wśród tych najbardziej przełomowych w swej twórczości ks. Sikora wymienia: doceniony przez ks. Jana Twardowskiego *** jesteś taka piękna” i „Pretty Woman u szewca”, komplementowany choćby przez Krzysztofa Vargę. Odniesień do świata filmu nie brakuje zresztą również w innych utworach z jubileuszowego tomiku, przywołujących postaci Rity Hayworth czy Jima Jarmuscha. 
Są też często występujące w twórczości ks. Sikory akcenty malarskie (inspirowany słynnym obrazem Jana Vermeera wiersz „Kobieta ważąca perły” czy czerpiący z impresjonizmu „Renoir pisze do narzeczonej”), a świat muzyki reprezentuje choćby „Vanessa-Mae gra Destiny”.  
– Mam nadzieję, że jakoś rozwinąłem się w ciągu tych 30 lat – ocenia ks. Jerzy Sikora. – W sensie spojrzenia na świat, obserwowania tego, że kiedyś sądziłem tak, a teraz trzeba by to trochę inaczej ująć. Dlatego nie wstydzę się swoich starszych wierszy, bo powstały one w określonym czasie, określonej sytuacji egzystencjalnej i takie było moje zapatrywanie na świat, i tak wtedy myślałem. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę