Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


77 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Społeczność Ekonomika uczciła dziś 77 rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski w okupowanej stolicy. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, o czym przypomina Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 września 1998 r.

Po opanowaniu przez Niemców Warszawy powstało jedyne w dziejach ludzkości Polskie Państwo Podziemne. Polska, choć znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd rezydujący w Londynie. Działały konspiracyjne sądy, w podziemnych drukarniach wydawano książki. Przez całą okupację działały tajne komplety, tzn. podziemne szkoły. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. W prywatnych mieszkaniach lub piwnicach wystawiano dramaty wielkich pisarzy: Słowackiego, Wyspiańskiego, Szekspira. Odbywały się też koncerty i wieczory poetyckie. Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało do stycznia 1945, kiedy to komendant główny Armii Krajowej Leopold Okulicki został aresztowany przez rosyjskie władze.

Naszym obowiązkiem jest zachować pamięć o wielkich bohaterach w służbie narodu.

 

„Poległym za Ojczyznę nisko się kłaniam…
O wieczny pokój ich dusz Modlitwy odmawiam…
Za Wolność Polski ginęli…
Wieczna Cześć i Chwała Ich Pamięci”


Apel przygotowali uczniowie klasy 2 TCR pod kierunkiem wychowawczyni p. Iwony Listowskiej we współpracy z p. Krzysztofem Domalewskim i szkolnym zespołem wokalnym.

Opr. Iwona Listowska

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Magdalena Karwowska
wt, 27 września 2016 19:37
Data ostatniej edycji: wt, 27 września 2016 20:04:04

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę