Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5909

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Młodzieżowe Koło TPZŁ

Młodzieżowe Koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zainaugurowało w dniu 21 września swoją pracę w roku szkolnym 2016/2017. Uczniowie klasy I TL należący do koła, rozpoczęli swoją historyczną przygodę od zwiedzania Łomżyńskiej Katedry. Proboszcz Parafii Michała Archanioła, ks. kanonik Marian Mieszkowski w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o historii katedry w różnych okresach jej świetności.

Fundatorami katedry byli: ks. Anna Mazowiecka oraz jej synowie: Janusz i Stanisław. Budowę dokończył ks. Jan Wojsławski, proboszcz łomżyński w 1525 r., a konsekracji dokonał biskup płocki Andrzej Noskowski. Katedra, w ciągu ponad czterech wieków, poddawana była wielu renowacjom i przebudowom.

Kościół jest późnogotycki, orientowany, z barokowymi szczytami fasady. Budowa trójnawowa, o obniżonych nawach bocznych. Okna ostrołukowe z witrażami, sklepienia gwiaździste i kryształowe. We wnętrzu katedry jest wiele nagrobków: proboszcza łomżyńskiego Jana Wojsławskiego, Mikołaja Troszyńskiego, starosty łomżyńskiego, Jana Dunin Modliszewskiego, starościca łomżyńskiego. Znajdują się tam również tablice pamiątkowe poświęcone m. in. Henrykowi Sienkiewiczowi, Bohdanowi Winiarskiemu, ks. Kazimierzowi Lutosławskiemu z Drozdowa. Oprócz wyżej wymienionych zabytków jest w katedrze wiele cennych rzeźb, płaskorzeźb i obrazów, wśród nich obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w., którego koronacji dokonał w czerwcu 1991 r. papież Jan Paweł II.

Podczas prac konserwatorskich odkryto groby przodków w katakumbach katedry.

Młodzież zwiedziła niezwykłe muzeum pod głównym ołtarzem. W wyprawie uczniom towarzyszyła  Magdalena Salamońska - wychowawczyni klasy I TL, Elżbieta Szleszyńska - opiekun Koła TPZŁ oraz Paweł Drożyner - Dyrektor szkoły. Pan Dyrektor  posiada niezwykłą umiejętność opowiadania o historii oraz szeroką wiedzę historyczną o naszym mieście, więc całą drogę dzielił się z młodzieżą ciekawymi faktami o Łomży.

Młodzieżowe Koło TPZŁ ma swoich planach kolejne  wypady po Ziemi Łomżyńskiej, a także inne działania poszerzające wiedzę historyczną, integrujące zespół, a także inne koła TPZŁ łomżyńskich  szkół.

Życzymy młodzieży sukcesów na niwie turystycznej i historycznej oraz wielu sukcesów w przygodzie edukacyjnej w "Ekonomiku".

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
cz, 22 września 2016 20:10
Data ostatniej edycji: pt, 23 września 2016 08:27:41

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę