Wycieczka maturzystów
W dniach 14-16 września br. uczniowie klas IV TA i IV TL rozpoczęli ostatni rok edukacji szkolnej trzydniową wycieczką na południe Polski.
Pierwszy punkt programu stanowiło eksplorowanie wielickiej Kopalni Soli. Tam, za pomocą wszystkich zmysłów, młodzież chłonęła wiedzę dotyczącą ciężkiej pracy górników wydobywających spod ziemi sól kamienną, zwaną w przeszłości białym złotem. Ciekawe, pełne humoru opowieści przewodników wzbogacone zostały pokazami animacji światło-dźwięk oraz spotkaniami z dobrym duchem Kopalni – Skarbnikiem. W otoczeniu przepięknych rzeźb solnych, młodzież miała również okazję doskonalić umiejętności interpersonalne i rywalizować ze sobą podczas konkurencji „sportowych”, jakie dla nich przygotowano. Toczenie tzw. bałwanów solnych na czas czy napełnianie solą drewnianych cebrzyków to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczniów pod ziemią. Zwiedzanie zakończyło się uroczystym wręczeniem Aktów Nadania zaszczytnego tytułu Eksploratora Kopalnianych Głębin.
Kilka godzin później, uczniowie podążali już śladami królewskich orszaków, poznając historię dawnego Krakowa. Wraz z przewodniczką, panią Katarzyną Kos, zwiedzili tam Wzgórze Wawelskie z jego majestatyczną Katedrą, wspięli się na Wieżę Zygmuntowską by dotknąć serca słynnego dzwonu i podziwiać panoramę starego miasta, odwiedzili Kryptę Wieszczów Narodowych i groby dawnych władców państwa. Spacer Drogą Królewską pozwolił uczniom zobaczyć również Rynek Główny z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, wysłuchać hejnału trębacza z wieży Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwiedzić dziedziniec Kolegium Maius Uniwersytetu Jagielońskiego, czy przystanąć przed Oknem Papieskim przy ulicy Franciszkańskiej. Do autokaru usytuowanego przy Pomniku Grunwaldzkim, młodzież dotarła przez Bramę Floriańską, po drodze podziwiając niedawno odsłonięty pomnik Jana Matejki i krakowski Barbakan.
Z Krakowa uczniowie wyruszyli w drogę do Kościeliska, gdzie w gościnnych progach pensjonatu pani Kasi odpoczęli i przygotowali się do kolejnego dnia wycieczki. Przedsmak tego, co czekało ich na szlaku do Morskiego Oka, stanowił już widok z okien pokojów – panorama Tatr z dobrze widocznym Krzyżem na Giewoncie. Droga do jednego z najpiękniejszych górskich jezior pod przewodnictwem pani Marty Naglik okazała się być wspaniałą przygodą. Urok najwyższych polskich gór i ciekawe opowieści o historii i przyrodzie regionu sprawiły, że wielu uczniów postanowiło wrócić w Tatry jeszcze nie raz. Ponad 18-kilometrowy spacer zakończył się wjazdem na Gubałówkę z Polany Szymoszkowej i krótkim pobytem na zakopiańskich Krupówkach.
Ostatni dzień wycieczki stanowiło m. in. zwiedzanie Muzeum Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau. Młodzież w wielkim skupieniu wysłuchała opowieści przewodniczek, przemierzając miejsce kaźni setek tysięcy ludzi z Polski i świata. Z Oświęcimia przejechano do Wadowic, by poznać miejsce urodzenia Papieża-Polaka i skosztować jego ulubionych kremówek. Tam rozpoczęła się też pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę, gdzie młodzież uczestniczyła w Mszy Świętej przed słynącym z cudów obrazem, modląc się o dary Ducha Świętego, opiekę Matki Boskiej i pomyślne zdanie nadchodzących egzaminów zawodowych i egzaminu dojrzałości. Po odbyciu Drogi Krzyżowej z towarzyszeniem pełnych symboliki stacji autorstwa Jerzego Dudy-Gracza i Apelu Jasnogórskim udano się w drogę powrotną.
Wycieczka klas IV TA i IV TL obfitowała w niezapomniane wrażenia i choć była dość intensywna, z pewnością pozwoliła młodzieży „naładować akumulatory” tak, by z powodzeniem kontynuować ostatni rok nauki w szkole.